Yahya Akengin

░   Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY'da,  "50’nci Sanat Yılında Şair ve Yazar Yahya Akengin" programı düzenlendi. Hisar dergisinde adını duyuran şair için düzenlenen programda vefa örneği ve duygu dolu anlar yaşandı.
     TÜRKSOY Genel Sekreterliği Toplantı Salonu'nda 31 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen programa, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (Türksav) Başkanı Yahya Akengin, sanat, edebiyat dünyasının temsilcileri, basın mensupları ve sanatseverler katıldı.


     Programın açılış konuşmasını yapan Düsen Kaseinov, Türk edebiyatının değerli şahsiyetlerinden biri olan  Yahya Akengin’in 50. Sanat Yılını kutlamak üzere TÜRKSOY çatısı altına toplandıklarını kaydederek, "Yahya Akengin’i eserleri, edebi kişiliği ve yaptığı çalışmalar üzerinden daha yakından tanımaya ve tanıtmaya gayret edeceğiz. Öncelikle Yahya Bey’e sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice yıllar diliyorum. Kendisine hem yazar hem de sivil toplum lideri olarak Türk kültürüne yaptığı eşsiz katkılar için minnettarlıklarımı sunuyorum. Yahya Akengin şiir ve edebiyat alanında 50 yılı aşkın süredir aktif olarak çalışmaktadır ve çok değerli eserler üretmiştir." şeklinde konuştu.     Büyükelçi Abzal Saparbekuly konuşmasında, Türk Dünyası'na gönül vermiş, şair ve yazar Akengin'in, Kazakistan ve Türkiye arasında kardeşlik ilişkilerinin gelişmesinde önemli katkıları bulunduğunu vurguladı.  Türk Dünyası’nın zengin edebiyat birikimine sahip olduğunu vurgulayan Büyükelçi Saparbekuly, bu birikimin genç nesillere aktarılmasında, Kazak ve Türk halklarının şiir satırlarında buluşmasını sağlayan, bu özel ve değerli ilişkinin daha da güçlenmesine hizmet eden Yahya Akengin'e 50. sanat yılında Kazak halkı adına şükranlarımızı bildirmek istediğini kaydetti. Saparbekuly, “ Sadece Türk edebiyatı için değil Kazak edebiyatı için de hizmet veren Akengin, Muhtar Şahanov, Olcas Süleymenov, Nurlan Orazalin gibi nice şair ve yazarın Türk Dünyası’nda tanınmasında büyük katkılar yapmıştır." dedi. 
     Namık Kemal Zeybek konuşmasında, TÜRKSOY'un Türk Dünyası sanat ve kültür insanlarına sahip çıktığını ve dünya genelinde tanıtma çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürdüğünü kaydetti. Akengin'in bütün eserlerini okuduğunu belirten Zeybek, yazarın sanat üslubuna değinerek "Romanları şiir gibi, şiirleri ise roman gibi" nitelendirmesinde bulundu.
     Yazarın zengin edebiyat diliyle gelecek kuşaklara önemli bir miras bıraktığını vurgulayan Zeybek, bir eserine atıfta bulunarak Akengin'i, "Eski çarıkları ebedileştiren adam" olarak nitelendirdi.
     50’nci sanat yılına ithafen düzenlenen programda Yahya Akengin, edebiyat yolculuğuna çıkarken bir yol haritası olduğunu söyledi. "Vardığım noktayı söylemek gerekirse, hiçbir zaman 'oldum' demek bir sanatçıya yakışmaz." diyen Akengin, şunları kaydetti: "Menziller uzun olmalı, varmayı da akıldan çıkarmamalı. Milli olmakla evrensele varılır. Evrensel diye bir kültür ve edebiyat da vardır ancak kendin gibi olursan evrensele belki öyle varabilirsin. Anlayışlarımızdan birisi de bu olmuştur. Ben neresindeyim işin, bana göre henüz başındayım."
     Etkinlikte şair ve yazar Abdullah Satoğlu ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gıyasettin Aytaş, Yahya Akengin'in sanat ve hayatına ilişkin bildiri sundular. 
     Konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Yahya Akengin'e TÜRKSOY tarafından doğumunun 90. yılına ithafen hazırladığı "Cengiz Aytmatov Madalyası" takdim etti ve Kazakistan'ın geleneksel giysisi olan "Çapan" hediye etti.
     Program, katılımcılara sertifika ve katılım plaketlerinin verilmesinin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.