Yazdır
Kategori: Haberler

     Türk dünyasında Nevruz farklı yerlerde, farklı şekillerde kutlanıyor.

          Azerbaycan'da Nevruz kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.Başkent Bakü'de "İçeri Şehir" kale kapısından Hazar Denizi sahilindeki parka kadar olan alanda coşkuyla kutlanan Nevruz'da milli kıyafet giymiş dansçıların yerel müzikler eşliğinde yaptıkları folklor gösterileri izleyenleri coşturdu. Törene katılanlar, çeşitli grupların sahil parkı boyunca sergiledikleri stantları da gezme imkanı buldu. Stantlarda Azerbaycan'ın milli kültürünü yansıtan el sanatları, folklor oyunları, heykeller ve resimler sergilendi.Yazın gelişinin sembolü olan Nevruz'da şenlikler düzenleniyor. Eski zamanlardan beri İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve diğer birçok doğu halkları ile birlikte Azerbaycan Türkleri de baharın gelişini şenliklerle karşılıyorlar.


     Nevruz Bayramı, Özbekistan’da her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu bir şekilde kutlandı. Başkent Taşkent’teki kutlama töreni renkli görüntülere sahne oldu.Hava muhalefeti nedeniyle erkene alınan Nevruz Bayramı kutlamaları, Taşkent’teki Ali Şir Nevai Milli Parkı’ndaki özel kutlama platformunda düzenlendi. Sadece özel davetlilerin katıldığı tören Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un alana gelmesiyle başladı. Törene aralarında Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay’ın da olduğu değişik ülkelerin büyükelçileri ve yabancı teşkilat temsilcileri katıldı. Törene damgasını vuran ise Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un hareketli parçalar eşliğinde yaptığı dansı oldu.Davetlilere Aş (pilav) ve Sümelek ikram edildi.


     Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliklerinin, 21 Mart’ta, Nevruz kutlamaları kapsamında yurt dışından gelecek yaklaşık 250 sanatçının yanı sıra Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya’dan halk oyunu ekiplerinin gösteriler sunacağı törenle başlayacağını bildirdi.

     Diyarbakır'da Nevruz Parkı'nda aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için şehrin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla parka gelen vatandaşlar, bir kilometre mesafedeki güvenlik noktalarında polis tarafından üst araması yapıldıktan sonra alana alınıyor. Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesince görevlendirilen5 bin kişi güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise yardımcı oluyorlar. Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleştirildi. Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon aldığı belirtildi.