Biri Dresden ve eksik olan diğeri de Vatikan'da iki el yazma nüshasıyla günümüze taşınan Dede Korkut, Destan, Masal ve Müzik çok uluslu dosyası olarak geçtiğimiz yıl mart ayında,  UNESCO'ya (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı'na) gönderilen kültür mirasımız, temsili listeye 17. miras olarak dahil edildi.  Port Louis'de gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısında temsili listeye alınan Türk destanı, artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu. Türkiye, bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk beş ülke arasındaki yerini de korudu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasında, "Dede Korkut: Destan, Masal ve Müzik" dosyasının, Kazakistan'ın moderatörlüğünde, Azerbaycan ve Türkiye'nin katılımıyla ortak olarak hazırlandığı vurgulandı.

Açıklamada, Türk dünyasının yüzlerce yıllık kültürel kimliğinin taşıyıcısı ve ortak mirası olan "Dede Korkut" etrafında şekillenen destan, masal ve müzik geleneğinin, Türkiye genelinde yaşatıldığı bilgisi yer aldı.

Dede Korkut kitabının Dresden'de bulunan el yazmasının kopyasını resimlerden birine tıklayarak sunucularımızdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kaynak: Türk Dünyası Haberleri