░   TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı.
     Açılışta İstanbul Kitap Fuarı'nın dünyadaki sayılı fuarlardan olduğuna işaret eden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Eğer bizim şehrimiz 15 milyon ise eğer geçen yıl bu güzel uluslararası fuara 750 bin katılımcı geldi diyorsak, aslında bu rakamı kabul etmememiz lazım. Sadece milli eğitimde 2,8 milyon yavrumuz var. Üniversitedeki gençlerimizi saymadan söylüyorum. Bu fuarın öyle bir katılımcı sayısı olmalı ki o temel baz olmalı. Aslında o rakamla bile övünmemeliyiz, onun üzerine çıktığımız zaman övünmeliyiz." dedi.
     Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun da öğrencilik yıllarından itibaren fuarı takip ettiğini, yayıncılıkla birlikte fuarın büyümesine de şahit olduğunu anlatan Dursun, sektörde son zamanlarda yaşanan sıkışmaların aşılacağını, kağıt probleminin ortadan kaldırılması ve Telif Yasası için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.
     Fuarın "Onur Yazarı" Selim İleri ise bazen okumanın gerçekten hayatı kuşattığını belirterek, "Bir şiir, bir roman hayata umut getiriyor, ışık tutuyor. Eşsiz Tanpınar, İstiklal Harbi sürerken, İstanbul'da bir gazetede tefrika edilen Çalıkuşu'nun büyük heyecan yarattığını anılarında anlatır. Okurlar, Feride'nin mutlu sona kavuşup kavuşmayacağını Anadolu'daki zafere bağlar. Feride mutlu olursa zafer kazanılacaktır. Aynı günlerde Büyük Taarruz'un hemen öncesinde cephede de bir kişi Reşat Nuri'nin eserini okumaktadır. O kişi, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa'dır. Atatürk'ün, Reşat Nuri'nin, Çalıkuşu'nun derin anılarına sonsuz gönül borcumuz var." ifadelerini kullandı.
     Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan da kitap fuarlarının işlevine dikkati çekerek, "Daima bir bütün ve kuşatıcı bakışın ihtiyacını biz ancak kitap fuarlarında sağlıyoruz. İlk fuardan bugüne kadar katılan bir kitapsever olarak şunu görüyorum, kültürümüz çeşitleniyor ve bir kitap fuarı sadece edebiyat fuarı olmaktan, bu kadar kısıtlı ve sınırlı olmaktan kurtuluyor." değerlendirmesinde bulundu.
     TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ise geçen yıl fuara 742 bin kişinin katılım gösterdiğini bildirdi.
     Kavukçuoğlu, Avrupa'nın en yoğun ziyaretçili fuarını düzenlemekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, "Bu onuru bize kazandıran, bu demokratik, özgürlükçü platformu bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'ü bugün ölümünün 80. yılında özlemle anıyoruz." şeklinde konuştu.
     Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliği yapılacak.
     Fuar kapsamında düzenlenen imza günlerinde birçok yazar okurlarıyla bir araya gelirken, Türkiye Yayıncılar Birliği ile ilk kez organize edilen illüstratör ve yayıncıların buluşacağı etkinlikte ise 64 illüstratör ve 35 yayıncı yer alacak.
     Fuarın özellikle genç kuşak okurlara yönelik tasarlanan yeni etkinlik alanında, gençler için farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.
     37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 18 Kasım'da sona erecek. Fuar etkinlik programı: