░    Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Dil Kurumunun desteğiyle, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından düzenlenen “1. Milletlerarası Dil ve Edebiyat Kongresi” 7 Kasım’da Karaman'da başladı. 
     Kongrenin açış konuşmalarını Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet AKGÜL ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bülent KIRMIZI yaptı.


     Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasında Türk dili ve kültürünün gelişme seyrinden söz etti. Türkçenin bir ırmak gibi dolaştığı toprakları hem beslemiş hem de oralardan beslenmiş olduğunu vurgulayan Prof. Dr. GÜLSEVİN, bunun neticesinde Türkçe, Arapça, Farsça, Ermenice, Çince ve Rusça gibi dillerin birbirlerine tesir ettiğini söyledi. Böyle bir tarihî süreçte Türkçenin fethettiği kelimelerin artık dilimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Prof. Dr. GÜLSEVİN, Türkçeye sahip çıkan devlet adamlarımızdan Karamanoğlu Mehmet Bey ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü hatırlattı. ATATÜRK’ün “Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” sözlerinin onun yüksek bir dil şuuruna sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. GÜLSEVİN, aynı şuurun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından da paylaşıldığını ve 2017’nin kendilerinin himayelerinde “Türk Dili Yılı” ilan edildiğini belirtti.
     Kongrede açış konuşmalarından sonra Atatürk Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK ile Türk dilinin emektar hocalarından Prof. Dr. Saim SAKAOĞLU birer konuşma yaptı.
     Kongrenin açılışında bir de müzik dinletisi icra edildi. Kongrede 3 gün boyunca 4 salonda 160’a yakın bildiri sunulacak.Kaynak: TDK