Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

░   Büyük dil bilgini, Türkçenin ilk ansiklopedik sözlüğü Divan-ı Lügati-t Türk’ü hazırlayan Kaşgarlı Mahmut’un 1000. Doğum yılında (2008) ilki düzenlenen yarışmanın bu yıl beşincisi düzenlendi. Kültür  ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve TÜRKSOY’un  işbirliğiyle Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen yarışmaya ilgi büyük oldu. Yarışmanın Türkiye etabına 138 yazar 159 eserle katıldı. Osman Çeviksoy, Hüseyin Özbay, Mustafa Kurt, Ataman Kalebozan, Sema Tanrıverdioğlu Ersöz’den oluşan seçici kurul, haftalar süren değerlendirmeler sonucunda  Türkiye ulusal ödüllerini almaya hak kazanan eser ve yazarları belirledi.

     Türk dünyasının tek ortak edebi yarışması olan Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması eş zamanlı olarak Azerbaycan, Başkurtistan, Çuvaş, Gaguzyeri, Hakasya, Karaçay Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, KKTC, Kumuk, Özbekistan, İran- G. Azerbaycan ve Türkmen Sahra, Irak-Türkmeneli ve Türkiye başta olmak üzere 16 ayrı ülke ve bölgede yapılıyor. Ülke ve bölgelerde birincilik kazanan eserler uluslararası seçici kurul tarafından değerlendirilerek yarışmanın uluslararası boyutu da gerçekleştirilecek. Uluslararası derecelendirmede ilk üçe ek olarak bir de mansiyon verilecek.
     Buna göre; birinciliği Altıncı Parmak  adlı hikâyesiyle yazar  Yücel Öztürk; ikinciliği Kaşgari adlı hikâyenin yazarı  Serkan Erden üçüncülüğü  Son Ütücü  adlı hikâyenin yazarı  Serpil Tuncer  kazanmışlardır.
     Türk dünyasının ilk ve tek ortak edebi yarışması olan Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması eş zamanlı olarak, , Azerbaycan, Başkurtistan, Çuvaş,  Gaguzyeri, Hakasya, Karaçay Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, KKTC, Kumuk , Özbekistan, İran- G. Azerbaycan ve Türkmen Sahra,  Irak-Türkemeneli  ve  Türkiye başta olmak üzere 16 ayrı ülke ve bölgede yapılmaktadır. Ülke ve bölgelerde birincilik kazanan eserler uluslararası seçici kurul tarafından değerlendirilerek yarışmanın uluslararası boyutu gerçekleştirilecektir. Uluslararası derecelendirmede ilk üçe ek olarak bir de mansiyon verilmektedir.
     Uluslararası birincilikleri sırasıyla Türkiye’den Asuman Güzelce, Azerbaycan’dan Ejder Ol, Kazakistan’dan Nurgali Orazov, İran-Güney Azerbaycan’dan Gafur İmamızade Hiyavi kazanmışlardı.   

YÜCEL ÖZTÜRK

     1983 Gümüşhane doğumlu. Öğretmen, yazar. Marmara Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. Hece, Hece Öykü, Aşkar, Dergâh, Türk Dili gibi dergilerde hikâyeleri ve yazıları yayımlandı. Çeşitli yarışmalarda dereceler kazandı. Kayıp Keçiler denemesi 2016 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar Deneme Yarışması’nda birinciliğe değer görüldü. Mostar Hikaye Yarışması’nda üçüncülüğe değer görülen hikâye dosyası Ağır Tüy adıyla yayımlandı. Buz Çetesi adlı eseri, çocuk edebiyatı alanındaki çalışmasıdır. İstanbul’da yaşayan yazar, evli ve bir çocuk babasıdır.

SERKAN ERDEN

     1988 yılının ağustos ayında Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı Kavakalan Köyü’nde doğdu.  İlk ve orta öğrenimini köyümde tamamladıktan sonra eğitimine devam etmek için Çorum’a taşındı. Çorum’da liseyi bitirdikten sonra önce Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü okumak üzere Muğla’ya ve ardından da Özel Eğitim Bölümü’nü okumak üzere Samsun’a gitti. Şu anda Çorum Merkez’de Özel Eğitim Öğretmeni olarak görev yapmakta.  Evli ve bir kız çocuğu var.

SERPİL TUNCER

     1972 İstanbul doğumlu olan yazar ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlamış ve  daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümünden mezun olmuştur.
     Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Araştırmalar Bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır.
     Yazarın “Erik Ağacı “isimli şiir kitabı ile “Ekinoks Günleri” , “Mor Sokak Sakinleri” ve “Büyülü Deniz” isimli hikaye kitapları bulunmaktadır.
     Acemi Dergisi’nin editörlüğünü de yapan yazarın, kendi çabalarıyla kurduğu Erik Ağacı Öykü Sitesi isimli bir internet sitesi de vardır.
     Öyküleri, Dil ve Edebiyat, Aşkar, Temrin, Mavi Yeşil, Lacivert, Yedi İklim gibi pek çok dergide yayınlanmıştır.