Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

░   Kazakistan'ın başkenti Astana'da "Çağdaş Dünyada Sözün Enerjisi" temalı Avrasya Edebiyat Forumu Astana'da Kongre Sarayı'nda başladı.
     Kazakistan Yazarlar Birliği ile Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığının işbirliğinde Bağımsızlık Sarayı'nda düzenlenen forumun açılışına Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve Kazak şair Oljas Suleymanov'un yanı sıra Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya, Macaristan, Letonya, Litvanya, İngiltere ve diğer ülkelerden edebiyatçı ve yazarlar katıldı.


     Muhamediulı, forumun amacının çeşitli ülkeler arasındaki kültürel ve edebiyat alanındaki bağların kurulması olduğunu belirterek, "Dünya sadece 'kara altınımızı' (petrolü) ve dış politikadaki önemli girişimlerimizi değil, aynı zamanda kültürel başarılarımızı da bilmeli." dedi.
     Şair Suleymanov ise Avrasya kıtası ülkeleri edebiyatçı ve yazarları arasındaki bağların eski Sovyetler Birliği ülkelerinin bağımsızlığı kazanmasından sonra koptuğunu dile getirerek, bağları yeniden canlandırmak için bu tür forumların önemli olduğunu söyledi.

     Kazakistan'da en son olarak 1973 yılında düzenlenen bu forum 45 yıl aradan sonra ikinci faaliyet olarak dikkati çekiyor.

Kaynak: Avrasya Yazarlar Birliği
            Kazakistan Tarih Portalı