░   Bolu’da bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali” etkinlikleri kapsamında “Köroğlu Konferansı” düzenlendi. Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda,  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın evsahipliğinde düzenlenen konferansa TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, daire amirleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
     TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Purtaş konferansta yaptığı açıklamada, “Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali”nin başından beri katkı sundukları önemli bir kültürel diplomasi girişimi olduğunu vurgulayarak, Bolu’nun ve Köroğlu’nun kentin bir markası olarak Türk Dünyası'na tanıtılmasında önemli rol oynadığını belirtti.
     Purtaş, Türk Cumhuriyetleri’nden gelen sanatçılar ve bilim insanlarıyla birebir dostlukların kurulması ve Türk Dünyası'nın kültürel anlamda bütünleşmesi açısından da etkinliğin önemli bir işlev gördüğünü kaydetti.
     Köroğlu’nun yeni nesillere öğretilmesi ve Bolu’nun tanıtılmasında taşıdığı anlamına da değinen Purtaş, “Köroğlu; haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele eden bir destan kahramanı. Bugün dünyada da bir haksızlık, adaletsizlik söz konusu. Türkiye de haksızlığa ve adaletsizliğe uğrayanların, mazlumların yanında. dış politika çizgisinde onların hakkını savunan bir konumda. Köroğlu, yeni dünya düzeni arayışlarının devam ettiği bu süreçte temsil ettiği değerler itibarıyla bütün dünyaya evrensel mesajlar sunan bir değerimiz.” şeklinde konuştu.
     Türkiye’nin yeni nesillere Köroğlu’nu öğretmek suretiyle kendi değerlerine sahip, milli ve manevi donanımı yüksek insanlar yetiştirdiğine işaret eden Purtaş, bu anlamda insanlığın ihtiyaç duyduğu istikrarlı ve huzurlu dünyanın oluşmasında öncü bir rol oynayacağını vurguladı.