2012 Mart’ında bu yana Türk Dil Kurumu Başkanlığını yürütmekte olan Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, 27 Haziran’da düzenlenen törenle görevini Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN’e bıraktı.
    Törene katılan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN’e gerek ilmî hayatında gerekse de şahsi hayatında başarılar ve mutluluklar dileyerek kendisine teşekkür belgesi ve Kurum çalışanları adına da hediye takdim etti. Türk Dil Kurumunun ülkemizin en köklü ilmî kurumlarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. ÖRS, Kurumun bundan sonra da yeni Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN ile nitelikli çalışmalarını sürdüreceğini belirterek kendisine vazifesinde başarılar diledi.


    Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN konuşmasında Türk Dil Kurumu çalışanlarına teşekkürlerini ifade ederek Kurumdaki idari vazifesinin son bulduğunu ancak ilmî çalışmalarının süreceğini dile getirdi.
    Kurumun yeni Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasında böyle bir göreve layık görülmekten duyduğu memnuniyeti belirterek zor bir işin kendisini beklediğini ancak Kurumun uzun yıllar boyunca elde ettiği birikim ve tecrübeli çalışanların işi kolaylaştıracağını söyledi.
    Türk Dil Kurumu ailesi olarak 6 yılı aşkın bir süredir beraber çalışma imkânı yakaladığımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN’e en içten teşekkürlerimizi sunarken yeni Başkanımız Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN’e görevinde başarılar dileriz.

Kaynak: TDK

MUSTAFA KACALİN

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Eski (Genel) Türk Dili Bilim Dalında Çinggis Kağan Tarihi Çevirisi. Giriş, Metin, Çeviri, Notlar, Sözlük ve Dizin adlı tez ile doktor olmuştur. 1983-1990 yıllarında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde önce araştırma görevlisi, sonra öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 1987-1989 arasında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Macaristan’da Lóránd Eötvös Üniversitesi Türk Dili Kürsüsünde Türkçe okutmanı olarak görevlendirilmiştir. Aynı sürede Szeged József Attila Üniversitesi Altayistik Kürsüsünde çalışmış ve derslere devam etmiştir. 1989’de Marmara Üniversitesindeki görevine dönmüş, 1994-1999 arasında yardımcı doçent unvanıyla öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1998’de doçent olmuştur. 1998’de Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyeliğine getirilmiştir. 2000-2002 yıllarında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Aynı sürede Sosyal Bilimler Bölümü başkanlığını yürütmüştür. Yurda döndüğünde bölümüne bölüm başkanı olarak tayin edilmiş, doçent temsilcisi olarak fakülte yönetim kurulunda görev almıştır. 2003-2012 arası Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2010 Şubat 25-Temmuz 11 tarihlerinde Pekin Minzu Üniversitesi Uygur dili ve edebiyatı fakültesinde Karahanlıca, Harezmce ve İslam kültürü ve dilinin Uygur diline tesiri konularında yüksek lisans ve doktora dersleri vermiştir.

2012 Mart’ının 7’sinde Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevine başlamıştır.

6 Mart 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan üçlü kararname ile Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevine getirilmiş, 27 Haziran 2018 tarihinde görevini yeni atanan Prof. Dr. Gürer Gülsevin'e devretmiştir.

GÜRER GÜLSEVİN

1961 Afyon doğumlu Gürer Gülsevin, ilk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili Bölümü’nden (1979-1983) mezun oldu.
1983 yılında, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayata başladı. Yüksek Lisans (1985-1987) ve Doktora (1987-1989) eğitimlerimi Osman Nedim Tuna’nın danışmanlığında, İnönü Üniversitesi’nde yaptı. 1989’da yardımcı doçent kadrosuna atandı. 1995’te, Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Eğitim Fakültesi’nde doçent oldu.
2001 yılında, AKÜ. Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi’nde profesör kadrosuna atandı. 3 yıl burada Fen-Edebiyat Fakültesi kurucu dekanlığı görevini yürüttü.
2004 yılında Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’dfeki profesörlük kadrosuna atandım.
Evli ve 2 çocuk babasıdır…