░   Rus işgali altında bulunan Kırım’da bazı kimliği belirsiz kişilerin Kırım Tatar Milli Kurultay'ı delegesi Asan Egiz’i bilinmeyen bir yere götürdüğü bildirildi.

     Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, Egiz’in Akmescit (Simferopol) bölgesi Colman (Pionerskoye) köyü yakınlarında tepe lambaları bulunan Volkswagen marka bir arabaya bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirtti.

     Avukat Ayder Azamatov da, Asan Egiz’in tepe lambaları bulunan gümüş renkli Volkswagen markalı trafik polisi arabası olduğu tahmin edilen bir araca bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğünü kaydetti. Azamatov, böyle bir aracı görenlerin kendisine ulaşmasını istedi.     Olayla ilgili bilgi veren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, işgalcilerin Asan Egiz’in arabasını durdurdurduğunu, direksiyon başında Asan Egiz’in olduğundan emin olduktan sonra kendi arabasına bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüğünü aktardı. Kısa bir süre sonra olay yerine gelen Asan Egiz’in ağabeyi KTMM üyesi Abduraman Egiz, kardeşinin arabasının olay yerinde bulunmadığını gördü.

     Abduraman Egiz’in kaçırılan kardeşini bulmak için şu an Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin sözde Kırım Şubesi’ne gittiği belirtildi.

     Refat Çubarov, Kırım'dan gelen bilgilere dayanarak, işgal altındaki Kırım'da FSB'nin, amacının birkaç gün içinde çok sayıda Kırım Tatarını tutuklamak olan büyük çaplı bir operasyon yürüttüğünü söylemenin mümkün olduğunu ve alıkonulan kişilere terör örgütlerinin faaliyetlerine katılmak başta olmak üzere farklı suçlamalar yöneltileceğini ifade etti.

QHA