Türk Edebiyatı dergisinin Mayıs sayısı çıktı. Ahmet Hamdi Tanpınar'da alınan "Tanpınar'ın Gözüyle eski Ramazanlar" başlıklı yazıyla on bir ayın Ramazan ayının yaklaştığını haber veren dergi, her sayıda olduğu gibi "Hasbıhal"le başlıyor:

"Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,

Bu ayın ortasında rahmet ve mağfiret ayı Ramazan başlayacak. Şimdiden Türk Edebiyatı ailesi olarak Ramazan’ınızı kutluyor, Türk ve İslam dünyası için, ordumuz, vatanımız, devletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Gene şiirle başladık. Geçtiğimiz günlerde vakfımız yayınları arasında Maraş Şehrengizi adlı bir eseri yayınlanan Kâmil Uğurlu ilk şairimiz. Uğurlu’nun şiirinin adı “Unutayazdım”… Berat Bıyıklı; “Altın Dallarının Ucunda Ağacın Bilmenin İmkânları Üzerine”, Erol Yılmaz; “Kısa Özgeçmiş”, Bülend Tokgöz; “Likyalı”, Mahmut Bahar; “Dört İşlemsiz”, Selim Faruk Tokgöz; “Mağrip”, Mehmet Yılmaz; “İki Ayrılık Arası”, Mehmet Aycı; “Çarpı Ve…”, Ahmettahsin Erdoğan; “Bu Yaşam-ak mı”, İlker Gülbahar; “Yağmur Duası”, Mehmet Baş; “Heybemde Öksüz Hatıralar” ve Ahmet Şenol Alkılıç; “Mezar Böğürtlenleri” şiirleriyle bu sayıda yer aldılar. Hepsini de beğenerek okuyacaksınız.

Şiirleri, Ramazan münasebetiyle Tanpınar’dan yaptığımız bir alıntı takip ediyor. Bu senenin henüz başında, 12 Ocak’ta bir İstanbul efendisini, Memduh Cumhur’u kaybettiğimizi okuyucularımız hatırlayacaktır. Ahmet Güner Sayar, Memduh Cumhur’u nasıl tanıdığını, merhumla neler paylaştığını, onun şair ve kültür adamı taraflarını yazdı; “Memduh Cumhur’a Rahmet Niyazı İle”. Bu güzel ve samimi yazıyı Hatice Eğilmez Kaya’nın “Yeni Bir Öykü” adlı hikâyesi takip ediyor. Anlaşılan “öykü” ile “hikâye” adlandırması uzun yıllar yan yana yürümeye devam edecek. Kaya’nın dili kullanımındaki ustalığını, hikâyedeki muhayyile genişliğini takdir edeceksiniz. Onu Eyvaz Zeynalov’un “Dana Parası” hikâyesi takip ediyor. Bu ilginç hikâyeyi Azerbaycan Türkçesinden Ömer Küçükmehmetoğlu aktardı.

Bu sayının röportajını arkadaşımız Senem Gezeroğlu, Bana Hikâye Anlat-ma adlı eseriyle edebiyat kamuoyunda ciddi yankılar uyandıran Recep Seyhan ile yaptı. Röportajın sadece birkaç sorunun cevabından ibaret olması sizi aldatmasın. Son derece yetkin ve derinlikli bir röportaj. Keyifle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Talip Mert, Hammâmî-zade İsmail Dede’nin bilinmeyen bir şiiriyle ilgili yazdı. Talip Mert’e bu vesileyle zengin arşivini ve birikimini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Ömer Hakan Özalp ise, Sofya’da yayınlanan Medeniyet gazetesinin sayfaları arasında gezinmeye devam ediyor. Özalp, bu sefer de Yüzbaşı Mirza Taşbuladov’un Doğu Türkistan hatıralarını bizimle paylaşıyor. Doğu Türkistan’ın bağımsızlık süreciyle ilgili bu hatıraları ilgiyle okuyacağınızı biliyorum. Özalp’ın Orta Asya’ya çevirdiği dikkatlerimizi Özer Ravanoğlu devam ettiriyor. Ravanoğlu, Kırgızların önemli kahramanlarından biri olan Şabdan Batır’ın Hicaz demiryoluna yaptığı maddi katkıyı ve Sultan Abdülhamit Han tarafından nasıl taltif edildiğini anlatıyor. Son derece ilginç bir yazı.

Mahmut Coşkun’un “Değirmen Mevsimi” ve Erol Erdoğan’ın “Cezir”i bu sayının diğer hikâyeleri.

Ayfer Zencirkaya, Arapkir Mirliva Camii’ni hem yazdı, hem fotoğrafladı.

Bu sayının önemli yazılarından biri Mustafa Özçelik’e ait; “Hz. Mevlânâ’yı Roman Okuyarak Öğrenebilir miyiz?”. Roman ve tarih, roman ve biyografi ilişkisinin öteden beri tartışıldığı bir gerçekliktir. Özçelik, bu ilişkiyi Mevlânâ ve Yunus Emre hakkında yazılan romanlardan hareketle bir kere daha gündeme taşıyor. Özçelik’in yazısını Şakir Kurtulmuş’un eserleri ile ilgili bir yazı takip ediyor. Günümüz şairlerinden olan Kurtulmuş, şiirle çok farklı ilişki kuranlardan biri. Özcan Ünlü, metin dışı bilgilerin de eşlik ettiği yazısında Kurtulmuş’un yazma sürecine ve şiirine dair önemli şeyler söylüyor. Aykut Nasip Kelebek ise, başka bir şairin, Sıddık Ertaş’ın şiirine odaklanmış. Kelebek’in yazısı; “Arketipleri Yeniden Üretmek: Sıddık Ertaş Şiiri”. İsmail Alper Kumsar ise Selçuk Karakılıç’ın; Sürgün, İntihal ve İntihar adlı eserini değerlendiriyor. Bu üç yazıyı da dikkatle okumanızı salık veriyorum.

Bu sayının son yazısı Aşkın Yıldız’ın. Yazar, Mother filmini, filmin meselesini, mekân ve evren anlayışını, Tanrıya ve insana bakışını irdeliyor.

Türk Edebiyatı Vakfı 40. Kuruluş yıldönümünü farklı etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Bu etkinliklerin okura dönük olanı ve en önemlisi, yeni abone olan herkese 530 sayının pdf formatında bir flash disk ile hediye edilmesidir. Okurlarımızın bu kampanyaya katılmalarını ve destek olmalarını diliyoruz.

Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.

Yeni sayılarda buluşmak üzere…"

Bahtiyar Aslan
Genel Yayın Yönetmeni


NOT: Dergimizi “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz.

YAZILAR:
Bahtiyar Aslan - HASBIHAL
Ahmet Hamdi Tanpınar (İktibas) - TANPINAR’IN GÖZÜYLE ESKİ RAMAZANLAR
Ahmed Güner Sayar - MEMDUH CUMHUR’A RAHMET NİYAZI İLE
Hatice Eğilmez Kaya - YENİ BİR ÖYKÜ
Eyvaz Zeynalov - DANA PARASI
Konuşan: Senem Gezeroğlu / Recep Seyhan: EDEBİYATTA NEFSİN İŞLENMESİ SINIRLIDIR
Talip Mert - HAMMÂMÎ-ZADE İSMAİL DEDE’NİN BİLİNMEYEN YENİ BİR ŞİİRİ
Ömer Hakan Özalp - YÜZBAŞI MİRZA TAŞBULADOV’UN DOĞU TÜRKİSTAN HÂTIRALARI
Özer Ravanoğlu - SULTAN ABDÜLHAMİD HAN VE ŞABDAN BATIR
Mahmut Coşkun - DEĞİRMEN MEVSİMİ
Erol Erdoğan - CEZİR
Yazı ve Fotoğraflar: Ayfer Zencirkaya - ARAPKİR’DE BİR İNCİ: MİRLİVA AHMED BEY CAMİİ
Mustafa Özçelik - HZ. MEVLÂNÂ’YI ROMAN OKUYARAK ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
Özcan Ünlü - AH GÜZEL ŞAİR, AH GÜZEL ŞİİR...
Aykup Nasip Kelebek - ARKETİPLERİ YENİDEN ÜRETMEK: SIDDIK ERTAŞ ŞİİRİ
İsmail Alper Kumsar - SÜRGÜN, İNTİHAL VE İNTİHAR ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
Aşkın Yıldız MOTHER: TANRI’NIN YARATMA SANATI
Erhan Genç Kitaplık: ADI LEYLA OLSUN
Tuğrul Aliyev Kitaplık: BİR METAFOR OLARAK YOL VE YOLCULUK
Gülhan Tuba Çelik Kitaplık: İNSAN KİME YÜKTÜR?
Süleyman Karadağ Kitaplık: SEKE SEKE BEN GELDİM-II
İrfan Saim Kitaplık: TARİH UNUTMAZ-TECRÜBE ESKİMEZ
Tuğçe Meç Ajanda: BİENAL: “YEDİ TEPE ÜSTÜNDE ZAMANI BİR GERGEF İŞLER”
Türk Edebiyatı Ajanda: SOHBET: GENÇLERİN KONUĞU HÜSEYİN AKIN’DI
Mehmet Konuk Ajanda: TİYATRO: AŞK ÖLDÜRECEKSE ‘AŞK ÖLSÜN’!
Türk Edebiyatı Ajanda: VEFAT: MÜKERREM KEMERTAŞ VEFAT ETTİ

ŞİİRLER:
Kâmil Uğurlu - UNUTAYAZDIM
Berat Bıyıklı - ALTIN DALLARININ UCUNDA AĞACIN BİLMENİN İMKÂNI ÜZERİNE
Erol Yılmaz - KISA ÖZGEÇMİŞ
Bülend Tokgöz - LİKYALI
Mahmut Bahar - DÖRT İŞLEMSİZ
Selim Faruk Tokgöz - MAĞRİP
Mehmet Yılmaz - İKİ AYRILIK ARASI
Mehmet Aycı - ÇIRPI VE...
Ahmettahsin Erdoğan - BU YAŞAM-AK MI
İlker Gülbahar - YAĞMUR DUASI
Mehmet Baş - HEYBEMDE ÖKSÜZ HATIRALAR
Ahmet Şenol Alkılıç - MEZAR BÖĞÜRTLENLERİ