░   Selçuklular aracılığıyla Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan dil, kültür, edebiyat ve sanat birikimi Anadolu’da Türk kültür ve medeniyetinin kurulmasını sağlamıştır. Batıya gelen  O ğuzlar Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar zamanında Eski Anadolu Türkçesini kullandılar.
     13. Yüzyıldan itibaren Sultan Veled, Ahmed Fakih, Yunus Emre ve Şeyyad Hamza’yla ilk yazılı örneklerini veren bu tarihi lehçe 15. yüzyılın ikinci yarısında yerini Osmanlı Türkçesine bırakmıştır.Yaklaşık üç asır boyunca kullanılan Eski Anadolu Türkçesiyle dil, edebiyat, tıp vb. konularda 800’ü aşkın eser yazılmıştır.Bu eserlerin çoğu bilimsel olarak incelenmiş,araştırmaların hizmetine sunulmuştur.
     Eski Anadolu Türkçesi El Kitabı bu alanda kaynak eser olarak hazırlanmıştır.
     Kitabın giriş kısmında Eski Anadolu Türkçesinin nasıl bir mecra takip ettiği anlatılmış, ilk dönem eserleri ve müellifleri hakkında bilgi verilmiştir. Ses ve şekil bilgisi kısımlarında kısa gramer özeti bulunmaktadır.
     Metinler kısmında dönemin karakteristik eserlerden seçilmiş bölümler transkribe edilmiş ve her bölüm için ayrı ayrı açıklamalı dizin düzenlenmiştir.


Yayın Tarihi 2018-04-02
ISBN 6053423874
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 376
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 16 x 23.5 cm