░   Kazakistan'da yayımlanmakta olan edebi portalın (adebiportal.kz) haberine göre Kazak şair Davletbek Baytursunuli, Yunus Emre şiirlerinin Kazak diline çevirisini yaptı. Davletbek Baytursunuli, Yunus Emre'nin şiirlerinin çevirisine 5-6 yıl önce başladı.
     Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşaviri şair Malik Otarbayev'in Türkçeden Kazakçaya çevirdiği 100 şiirin yer aldığı "Yunus Emre Şiirleri" kitabının tanıtımı Almatı Milli Müzesi'nde yapıldı. Tanıtım programına Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Almatı Milli Kütüphanesi Müdürü Janat Seydumanov, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Özçelik ve şair Otarbayev'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
     Tanıtım programına katılan kitabın editörü Kadırbek Künipayeviç, Yunus Emre'nin şiirleriyle Ahmed Yesevi'nin hikmetleri arasında büyük bir benzerlik gördüğünü belirtti.
     Kazakistan ve Türkiye arasındaki politik ve ekonomik ilişkilere ek olarak, edebi ve kültürel ilişkilerin de artmasına vesile olan kitapta emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.