░   Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından Kırgızistan'da düzenlenen "Beş Şair" yarışmasının 5. etabının kazananı genç şair Melis Mamajanov oldu.

     Farklı yaş grupları arasında düzenlenen yarışmanın sonuncu etabı, Kırgızistan’ın 30 yaş altındaki genç şairleri arasında düzenlendi. TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Akbar Rıskulov ve Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Hidayet Orucov’un açılış konuşmalarını yaptığı yarışmaya, Kırgızistan’ın genç yetenekleri Mırzayım Aytimbetova, Rıskul İzatova, Çolpon Orozalieva, Bekbolot Sarıbayev ve Melis Mamajanov katıldı.

     Şairlere beş farklı görev verildi. İlk görevde şairlerden kendilerinin yazdığı iki şiiri okumaları, ikinci görevde Altay halk şairi Boris Ukaçin'in bir şiirini Kırgız diline çevirmeleri, üçüncü görevde şiirlerine bestelenen şarkının bir sanatçı tarafından seslendirilmesi, dördüncü görevde şiir yazmak dışındaki yeteneklerinin sergilenmesi ve son görevde ise kendilerinin yazdıkları en son şiiri okuyarak soruları cevaplandırmaları istendi.

     Genç şairlerin kıyasıya yarıştığı gecede, izleyicilere şiir dinletileri ve müzikle renklendirilen unutulmaz bir gösteri sunuldu. Kırgızistan Devlet Sanatçıları Kerim Turapov, Kanıkey Eralıyev ve ünlü şarkıcı Askat Musabekov, genç şairlerin şiir sanatlarını konuşturdukları gecede onları yalnız bırakmadı. 

     Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, "Beş Şair" yarışmasının 30 yaş altı şairlerinin katıldığı 5. etabının kazananı Melis Mamajanov oldu.

     “Beş Şair” projesi TÜRKSOY, Kırgızistan Yazarlar Birliği ve KTRK televizyonu işbirliği çerçevesinde 2015 yılında başlatıldı.  2017 yılında ikinci kez düzenlenen ve ELTR televizyonun katkı sağladığı yarışma, bu gün düzenlenen 5. son etabıyla sona erdi.  

     Etkinlik sonunda, beş farlı yaş grubunda yıl boyu düzenlenen 5 etabın birincileri; Gulcamile Şakirova, Saltanat Orozbekova, Mayrambek Toktorov, Umar Nusubaliev ve Melis Mamajanov’a  TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov tarafından, TÜRKSOY’un hazırladığı Yusuf Has Hasip Balasagun Madalyası, Ödül Sertifikaları ve para ödülleri verildi.