░   Altı üniversitede Türk edebiyatının en önemli şahsiyetlerinden olan Ali Şîr Nevaî ve Zahîrüddîn Muhammed Bâbür için Samsun, Ankara, İstanbul, Sakarya, Kastamonu ve Erzurum'da, üniversitelerimizde okuyan Özbek öğrenciler tarafından "Büyüklerimizin İzinden: Nevaî ve Bâbür" konulu bir anma programları düzenlendi.

Canımdan özge yar-i vefadar tapmadım
Könglimden özge mahrem-i esrar tapmadım.
Babür, özingni örgete kör yarsizki, men
İsteb cehannı, munça kılıb yar tapmadım!İstanbul'daki Program 

     Özbekistanlı Öğrenciler Birliği ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programında, Nevaî ve Bâbür’ün hayatı ve faaliyetiyle ilgili sunumlar yapılarak gazellerine bestelenen ezgiler seslendirildi.
     Ali Şîr Nevaî ve Bâbür'ün hayatıyla ilgili kısa film gösterilerinin de yapıldığı programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Shukhrat Aminov, Özbeklerin Ali Şîr Nevaî’yi severek okuduğuna vurgu yaparak, “Ali Şîr Nevaî yaptığı işleriyle her zaman Özbek halkının gururu ve iftiharı olmuştur. Özbekistan’da Nevaî’nin bütün eserleri birkaç kez neşredildi. Bütün söz varlığını kapsayan mükemmel Nevaî sözlükleri yayımlandı. Özbekistan’ın hangi köşesine gitseniz mutlaka orada Nevaî heykeli ile karşılaşırsınız. En büyük ilimizin adı da Nevaî, en büyük milli parkımız; en büyük kütüphanemiz ve tiyatromuz, caddelerimiz, en iyi ve modern üniversitemiz bu deha zatın adını taşır. Halkımız da gerçekten Nevaî’yi severek okur. Hemen her evde Nevaî eserleri bulunur. Özbekler arasında en yaygın isimlerden biri de Ali Şir’dir” dedi.
     Özbeklerin Bâbür Şah’ı unutmadığını ve Bâbürname’nin okullarda severek okutulduğunu belirten Başkonsolos Shukhrat Aminov, sözlerine şöyle devam etti: “Zahîrüddîn Muhammed Bâbür ise büyük hükümdar, klasik edebiyat şairi, sanat bilimcisi, etnograf, hayvan ve bitki bilimcisi olduğunu eserlerinden anlıyoruz. Hindistan’da Bâbürler sülalesinin kurucusu oldu. Bu sülale 332 yıl Güney Asya topraklarının barış içinde olmasını sağladı. Ancak, Bâbür hem memleketini, topraklarını anavatanını özledi. Memleketi de asla onu unutmadı. Özbekistan’da Bâbür’ün bütün eserlerinin yanı sıra Bâbür ansiklopedisi, eserleri ve sözlüğü neşredildi. Öğrencilerimiz okullarda Bâbürname’yi severek okumakta. Kısacası hem Nevaî hem Bâbür yurdumuzda her zaman milletimizin öncüsüdür.”
     Katılımcılar, programın hazırlanmasında büyük emeği olan Dr. Ergaş Cumayev'e teşekkür ettiler.

Erzurum'daki Anma Programı

     Türkiye'deki Özbek öğrenciler, Mir Ali Şir NEVAYİ ile Zahirüddin Muhammed Babür'ün doğum yıldönümü münasebetiyle Samsun, Ankara, İstanbul, Sakarya, Kastamonu ve Erzurum'da anma programı düzenlediler. Erzurum'daki program Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (UDEF) destekleri ile gerçekleşti.
     Program, Afrin şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerimiz ve Kazakistan'da Ocak ayında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden elli iki Özbek kardeşimiz için Kur'an-ı Kerim okunması ile başladı.
     Özbek Öğrenci Birliği Erzurum Temsilcisi Rahmetullah Muhammet Haşim, "Geçtiğimiz ay Özbekistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu öncülüğünde Özbek Öğrenci Birliği kuruldu. Ben de bu birliğin kararı doğrultusunda Erzurum temsilcisi olarak göreve başladım." diyerek söze başladı. Rahmetullah Muhammet Haşim, ülkesi hakkında bilgi verdikten sonra Özbekistan ile Türkiye arasında vizenin kalktığını belirtti ve "Türkiye'deki kardeşlerimizi Özbekistan'a davet ediyoruz." dedi.
     Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Baydemir, Babür'ü yine aynı bölümün öğretim üyesi Doç .Dr. Recai Kızıltunç da Ali Şir Nevayiyi anlattı. Daha sonra Özbek öğrenciler tarafından şiirler okundu. Program, dombıra isanatçısı Semih İpek ve Yusuf Turan tarafından dombıra eşliğinde icra edilen Özbek musikisi ile son buldu. 

Sakarya Üniversitesi'nde Düzenlenen Program

     Sakarya Üniversitesi  Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu tarafından “Ali Şir Nevai ve Babür Şah Anma Haftası” dolayısıyla bir program düzenlendi.
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen anma programında büyük Türk şairi Ali Şir Nevai ile Babür İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk hükümdarı Babür Şah tanıtıldı. Afganistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşmacı olarak İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vahit Türk ile SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Alpargu yer aldı. Prof. Dr. Vahit Türk konuşmasına Ali Şir Nevai’nin hayatını anlatarak başladı.