░   Üstad Necip Fazıl’ın manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi tarafından düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’ni 2017 yılında kazananlar açıklandı. Kültür Sanat dünyasında büyük yankı bulan ve bu yıl 4. sü açıklanan Necip Fazıl Ödülleri 6 ayrı dalda 7 kişiye verildi.
     Star Gazetesi’nde pek çok aday arasından ödül kazanan isimleri belirlemek için eleştirmen-yazar Beşir Ayvazoğlu, şair Osman Konuk, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’tan oluşan jüri heyeti bir araya geldi.
     Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle dördüncüsü verilen ödüllerde bu yıl geçen yıllardan farklı olarak yeni bir ödül dalı eklendi ve Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü olarak adlandırıldı.
     Modern Türk şiirinde ana akım içinde kalarak hem geleneksel hem modern şiir birikimine yaslanarak özgün bir eser ortaya koyması nedeniyle Necip Fazıl Şiir ödülüne Ahmet Murat, hikâyeciliği ve hikâyelerimiz üzerine yaptığı araştırmalardan dolayı Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülüne Necip Tosun, öykü dili denemeleriyle Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne Betül Nurata, hayata ve dünyaya şaşırtıcı aralıklardan bakış gibi nitelikleriyle Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne Emre Ergin, Kültür ve Edebiyat dünyamızda geçmişle bugünü buluşturan çalışmalarıyla Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülüne N. Ahmet Özalp, Bosna Hersek ile Türkiye arasında köprü vazifesi gören aydınlardan biri olması dolayısıyla bu yıl ilki verilen Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülüne Cemalettin Latiç, eserleri ve yetiştirdiği öğrencilerle Türk felsefe kültürüne ve düşünce hayatına önemli katkılar sunduğu için Necip Fazıl Saygı ödülüne Teoman Duralı seçildi.

Necip Fazıl Ödülleri 2017 Kazananları:

Necip Fazıl Şiir Ödülü
Ahmet Murat

Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü
Necip Tosun

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü
Betül Nurata

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü
Emre Ergin

Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü
N. Ahmet Özalp

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü
Cemalettin Latiç

Necip Fazıl Saygı Ödülü
Teoman Duralı