Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat
░   Özbekistan'ın başşehri Taşkent'teki Ali Şir Nevai sinemasında büyük Türk ilim ve fikir adamı Ebu Ali İbn Sina'nın hayatını anlatan "Doğudan Yayılan Işık" (Sharqdan taralgan nur) adlı belgesel sanat filminin galası düzenlendi.
     Özbekistan Milli Sinema İşletmesi Genel Müdürü Furkat Zakirov, Özbek milli sinemasını geliştirmeyi, gelişmesi için yeni imkanlar ortaya çıkarmayı arzuladıklarını belirtti.
     Kısaca "Özbekkino" adıyla tanınan Özbekistan Milli Sinema İşletmesi, tarihi, çağdaş, askeri ve vatanseverlik konulu filmler hazırlamayı planlıyor. Planlamaya göre İmam Buhari, İmam Tirmizi, Bahaeddin Nakşibend, Burhaneddin Margilani, Ebu Muin Nesefi, Emir Temür, Celaleddin Mengüberdi, Ali Şir Nevai, Mirza Uluğbek, Babür gibi büyük ecdad hakkında tarihi filmler hazırlanacak.
     Rejisör Şuhret Mahmudov tarafından filme alınan "Doğudan Yayılan Işık" filmi bu yoldaki ilk adımlardan biridir. "Doğudan Yayılan Işık"filmi, büyük tıp adamı Ebu Ali İbn Sina'ın hayatını ve eserlerini anlatıyor.
     Film İbn Sina'nın büyük sözlük bilgini olarak tanınan Ebu Reyhan Biruni ile tanışması ile başlıyor. Filmin sahneleri, Özbekistan, İran, Fransa ve Rysya'da çekilmiş. İbn Sina rolünü genç aktörler Hasan ve Hüseyin Salihov icra ediyorlar.
     Filmin senaryosunu Râzika Mergenbayeva yazmış.