░  Yazarken bir değil bir kaç kez düşünmeli, yazdıktan sonra yazdıklarımızı başka birine de kontrol ettirmeliyiz. Neden mi? İşte Türk dilinin en yetkili kurumunun başına gelenler:
     Türkçe'nin doğru kullanımı için başlıca başvuru kaynağı olan Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği bir yarışmanın, kurumun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyurusundaki bir hata, "Doğru Türkçe" adlı bir kullanıcı hesabı sahibinin dikkatini çekti. Amaçları arasında "Türkçenin doğru, güzel ve kurallara uygun kullanılması" da bulunan yarışmanın duyurusundaki hata, "Doğru Türkçe" hesabının sahibi tarafından düzeltildi.


     "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" amacıyla 1932'de Atatürk'ün talimatıyla kurulan Türk Dil Kurumu (TDK), o tarihten bu yana Türkçe'nin doğru kullanımı için başvuru kaynağı konumunda. Sözlükler, imla kılavuzları kurum tarafından hazırlanıyor.
     2017'nin "Türk Dili Yılı" ilan edilmesi kapsamında, TDK tarafından "Dilimiz Kimliğimizdir" temalı bir yarışma düzenleniyor. Yarışmanın duyurusu kurumun sosyal medya hesapları üzerinden de yapılıyor. Ancak bu duyuruda yapılan bir "dil yanlışı", Twitter üzerinde Türkçe hatalarıyla ilgili paylaşımlarda bulunan bir hesap sahibinin dikkatini çekiyor. TDK hesabında yapılan bu yanlışı yakalayan "Doğru Türkçe" adlı hesabın sahibi tarafından atılan tweet ile kurumun bu yanlışı düzeltiliyor.
     CNN Türk'ün haberine göre, TDK hesabından yarışmanın duyurusu, yarışmayla ilgili hazırlanan afişle birlikte şöyle yapılmıştı: "2017 Türk Dili Yılı' çalışmaları kapsamında 'Dilimiz Kimliğimizdir' başlıklı yarışma başlattık. Son katılma tarihi 16 Ekim 2017."
     "Doğru Türkçe" adlı hesaptan bu duyuruya, TDK'nın hazırladığı sözlükten yapılan alıntıyla şöyle cevap verilmiş: “Başlık', bir yazı veya kitabın bölümlerinin başına konulan ibaredir. Bu nedenle 'başlıklı yarışma' değil, 'konulu yarışma' olmalıydı.
     TDK'nın düzenlediği "Dilimiz Kimliğimizdir" yarışmasıyla amaçlananlar arasında, "Türkçenin doğru, güzel ve kurallara uygun kullanılması" da yer alıyor. TDK'nın Millî Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği yarışmanın amaçları arasında ayrıca şunlar da sayılıyor: "Dil ve millî şuur ilişkisi", "Türkçe sevgisi", "Dil ve kültür ilişkisi", "Dilde yaşanan yozlaşma karşısında Türkçe bilincinin oluşturulması", "Türkçeye sahip çıkma yönünde millî şuur oluşturulması ve dil seferberliği", "Dil ve kişilik gelişimi", "Dil ve edebiyat".
     "Çalma kapımı, çalarlar kapını..."