░   Yine, yeni bir Türk Edebiyatı matbaadan çıkıp okuyucularına ulaştı. Hikayeleriyle şiirleriyle dolu dolu bir sayı. Yeni sayıyı Genel Yayın Yönetmeni'nin kaleminden tanıyalım:
     "Bu sayıya da Suad’ın Mektubu ile başlamayı tasavvur etmiştik. Fakat Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yegâne varisi olan bir hanımefendi avukatı ve noter aracılığı ile mektubun yayınını durdurdu. Bu sebeple üç bölüm hâlinde yayımlayacağımızı duyurduğumuz mektubun son bölümünü siz değerli okuyucularımıza sunamıyoruz. Açıkçası büyük bir üzüntü içindeyiz. Mektubun geri kalan kısmının en kısa zamanda gün ışığına çıkmasını temenni etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki…
     Bu sayıya, iki hikâye ile başladık: Birincisi sevgili Celalettin Murat’ın hikâyesi Kötü İkindi. Celalettin Murat, iyi hikâyeler yazmaya devam ediyor. Ancak bir süredir onun hikâyelerine yer verememiştik. Çünkü gerçekten çok sayıda iyi hikâye var elimizde. Bu vesileyle hikâyecilerimize teveccühleri ve sabırları için teşekkür etmek istiyorum. Kötü İkindi, bir gözlüğün dilinden sahibinin ölümünün anlatıldığı ilginç ve başarılı bir hikâye. Onu başarılı bir başka hikâye takip ediyor: Halep Oratoryosu. Nuhan Nebi Çam’ın hikâyesi Halep’e, Halep’in bugününe bir ağıt gibi. Sarsıcı bir hikâye. Beğenerek okuyacaksınız.
     İhsan Fazlıoğlu, tanınmış bir felsefe profesörü. Çalışmalarında daha çok Türk-İslam düşüncesine, medeniyetimizin kavramlarına eğiliyor. Modernleşmeyle beraber hayatımızdan kovulan müesseselerin önemini vurguluyor. Arkadaşımız Ufuk Aykol, Fazlıoğlu ile tarihle gelecek arasındaki ilişkiyi, medrese ve üniversiteyi, dili ve düşünceyi konuştu. Bugünlerde çok ihtiyacımız olan bir söyleşi çıktı ortaya. İlgiyle ve severek okuyacağınızdan eminim.
     Bu sayıda ben de gelenek ve modernlik üzerine yazmayı düşündüğüm bir dizi yazının ilkini yazdım.
     İbrahim Özen, Faruk Nafiz Çamlıbel’in hatıralarında edebiyatçılarımızın izin sürdü. Çamlıbel’in kimlerle nasıl tanıştığını ve ilk intibalarını anlatan bu yazıyı beğenerek okuyacağınızı tahmin ediyorum. Onu takip eden yazı ise Abdülhak Hamit’in çektiği ekonomik sıkıntıyı ele alıyor. Tahsin Yıldırım, Şair-i Azam’ın Parasızlıkla İmtihanı başlıklı yazısında hatıralara, mektuplara ve çeşitli kaynaklara başvurarak şairin çektiği sıkıntının herkesçe bilinmeyen iç yüzünü anlatıyor.
     Yasemin Akkuş, daha önce de dergimizde Farsçadan yaptığı çeviriler ve telif yazılarıyla görünen bir akademisyen. Eski Türk Edebiyatı sahasındaki çalışmalarını Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde sürdüren Akkuş, burada eski bir düşü gerçekleştirdi: Divan Şiiri Bahçesi. Klasik şiirimizin mazmunlaşan çiçekleri ve ağaçlarından oluşan bu bahçenin bir müze gibi gezilebileceğini söylemekte beis olmadığını düşünüyorum. Akkuş, yazısında bu rüyayı ve rüyanın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor.
     Bu sayının bir başka hikâyesi Tatar yazar Uriye Kadirova’ya ait. Kadirova’nın Ezan Sesi Altında adlı hikâyesini Türkiye Türkçesine Ömer Küçükmehmetoğlu aktardı. Son hikâyemiz Recep Seyhan’a ait: Parmağımın Ucunda… Hikâye formunda yazılmış bir şiir belki de. İkisini de keyifle okuyacaksınız.
     S. Burhanettin Kapusuzoğlu ise Ohri’yi, Balkanlardaki tarihimizi, mimari eserlerimizi, Balkanların manevi fatihlerini anlattı Zuhurat ve Kasvet Arasında Ohri’de Bir Akşam Sohbeti adlı yazısında. Okurken bir Balkan acısı, bir Balkan hüznü gelip bulacak sizi. Bu sayının son yazısı Mustafa Everdi’ye ait: Necdet Ekici’nin Hikâyelerinde Metafor ve İmge. Necdet Ekici, Anadolu’da yaşıyor ve yaşadığı coğrafyayı, coğrafyanın insanını içerden tanıyıp anlatıyor. Onun hikâyelerinin şiirselliği biraz da bu sahicilikten yükseliyor. Ekici’nin hikâye dünyasına bir de Everdi’nin araladığı kapıdan gireceksiniz okurken.
     Funda Özsoy Erdoğan, Mustafa Kutlu’nun İyiler Ölmez adlı eserini yazdı.
     Arkadaşımız Erhan Genç, yazarlarla söyleşmeye ve onların nasıl yazar olduklarını, yazma sırlarını aydınlatmaya devam ediyor. Bu sayıda Erhan Genç’in konuğu Türk edebiyatının yaşayan büyük kalemlerinden biri olan Selim İleri. Genç’in sorularına içtenlikle cevap verdiği için Selim İleri’ye teşekkür ediyoruz. Uzun, kapsamlı ve doyurucu bir röportaj…
     Bu sayının şairleri ise Yasin Mortaş, Bülend Tokgöz, Erol Yılmaz, Serap Kadıoğlu, Cengizhan Orakçı, Ramazan Ekici, Tacettin Şimşek, Orhan Tepebaş, H. Samet Koparan, Süleyman Aydemir, Cafer Keklikçi, İsmail Aykanat, Mahmut Bahar ve Ahmet Şenol Alkılıç.
     Bir de haberimiz var. Öteden beri dergimizin dağıtımında postadan kaynaklanan bir takım aksaklıklar yaşanıyordu. Bu sayıdan itibaren dergimiz abonelerimize bir kargo şirketi tarafından ulaştırılacak.
     Kitaplık ve ajanda her zamanki gibi dopdolu.
     Yeni sayılarda buluşmak üzere…"

Bahtiyar ASLAN
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni

YAZILAR:

Bahtiyar Aslan - HASBIHAL
Celâlettin Murat - KÖTÜ İKİNDİ
Nuhan Nebi Çam - HALEP ORATORYOSU
Konuşan: Ufuk Aykol - İHSAN FAZLIOĞLU İLE TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİ, MEDRESE GELENEĞİNİ VE TARİH BİLİNCİNİ KONUŞTUK
İbrahim Özen - FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL’İN HATIRALARINDA DEVRİN EDİPLERİNE DAİR İLK İNTİBALAR
Tahsin Yıldırım - ŞAİR-İ AZAM’IN PARASIZLIKLA İMTİHANI
Yâsemin Akkuş - ŞİİRDEN HAYÂLE HAYÂLDEN BAHÇEYE
Uriye Kadırova (Tatarcadan Çeviren: Ömer Küçükmehmetoğlu) - EZAN SESİ ALTINDA
Recep Seyhan - PARMAĞIMIN UCUNDA
S. Burhanettin Kapusuzoğlu - ZUHURAT VE KASVET ARASINDA OHRİ’DE BİR AKŞAM SOHBETİ
Mustafa Everdi - NECDET EKİCİ HİKÂYELERİNDE METAFOR VE İMGE
Funda Özsoy Erdoğan - MUSTAFA KUTLU’NUN HİKÂYELERİNDE “İYİLER ÖLMEZ”
Konuşan: Erhan Genç - SELİM İLERİ İLE NASIL YAZAR OLDUĞUNU KONUŞTUK
Gülhan Tuba Çelik - IŞIKLAR AÇIK KALSIN
Atiye Güven - SEN UYURKEN
Erhan Genç - YA TARİHİN YAZMADIKLARI!
Enver Uğur Aykol - YAŞAYAN HİKÂYEMİZ
Nurullah Aydın - DEPRESYON HIRKASI
İrfan Saim - SÂDIKÎ-İ KİTÂBDÂR’IN MECMA’ÜL-HAVÂS ADLI ESERİ
Mehmet Menderes - BOZKIRIN SON ATLISI TİMUR
Faruk Ilıkan - ZAMANI AŞAN TAŞLAR
Türk Edebiyatı - AJANDA

ŞİİRLER:

Yasin Mortaş - AHİR DAĞI DESTANI
Bülend Tokgöz - SABAH SİSİ
Erol Yılmaz - GÜZEL ÖLÜM
Serap Kadıoğlu - ALLAH’A ISMARLADIK
Cengizhan Orakçı - GÖZ GÜZELLEMESİ
Ramazan Ekici - AĞIT
Tacettin Şimşek - İMKÂNSIZI DİLEMEK
Orhan Tepebaş - KIŞ BEŞİĞİ
H. Samet Koparan - AĞLAMA, AĞLATMACA
Süleyman Aydemir - İFLAS GÜNLÜKLERİ
Cafer Keklikçi - BAHAR KAPISI
İsmail Aykanat - BOZUK YAŞAMALAR ANSİKLOPEDİSİ
Mahmut Bahar - KAN ÇELİĞİ BİR CÜMLEDİR YÜZÜN
Ahmet Şenol Alkılıç - GECENİN YAYGILARI - II
Ahmet Şenol Alkılıç - GELENEK VE MODERNLİK YAZILARI-I GELENEK