░   Türk Edebiyatı dergisinin Şubat 2017 sayısı okuyucularının karşısına çıktı. Merhum Ahmet Kabaklı'nın gayretleriyle kurulan ve aynı aile fertleri ile Türk Edebiyatı Vakfı mensuplarının gayretleriyle ülkemizin uzun yaşamayı başarabilen bu seçkin edebiyat dergisinin yeni sayısı dopdolu bir muhteva ile çıktı.
     Milli hassasiyetlerimizi daima dikkate alan Türk Edebiyatı bu sayısında da mühim bir konuyu ele alıyor. 25 yıl önce Ermeni ordusu Karabağ’a girerek tarihte eşine az rastlanan bir vahşete imza atmıştı. Bu sayıda bir Karabağ dosyası var. Azerbaycan'ın hayırlı evladı Ganira Paşayeva'nın da sanat ve siyaset hakkında bir yazısı dergi sayfalarında yer almış. Bu sayıda Karabağ ve Hocalı'yı unutmamızı engelleyen çok güzel yazılar ve şiirler var kısacası...
Dergi her sayıda olduğu gibi Genel Yayın Yönetmeninin "Hasbıhal"i ile başlıyor. İşte Bahtiyar Aslan'ın "Hasbıhal"i ve bu ayın muhtevası:

     "Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,
     Geçtiğimiz ay İzmir’de bir kahramanlık destanı daha yazıldı. Polis memuru Fethi Sekin, silahındaki son kurşuna kadar savaştı ve büyük bir faciayı önledi. Şehidimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Milletimizin bağrından böyle kahramanlar çıktıkça bayrağımız dalgalanmaya devam edecek.
     Aziz Okuyucularımız, 13 Ocak’ta çok acı bir haberle başladık güne. Akademik camianın çelebisi, Hocaların Hocası M. Orhan Okay’ı o gün sabaha karşı kaybettik. Hocanın büyüklüğü bu satırlara sığmaz. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Dergimizin gelecek sayısını merhuma hasredeceğimizi de söylemek isterim.
     Bu sayımıza İbrahim Şahin’in bir yazısıyla başlıyoruz. Bildiğiniz gibi Şahin, uzun zamandır Tanpınar’la ilgili yeni belgeler yayımlıyordu. Ancak bu sayıda yer vereceğimiz belge daha yayımlanmadan çok ciddi yankılar uyandırmaya başladı. Şahin, Suad’ın mektubunun sanıldığının aksine iki-üç sayfadan ibaret olmadığını belgelerle ortaya koydu. Üç bölüm olarak yayımlamayı planladığımız mektubun ilk bölümünü bu sayıda okuyacaksınız. Mektup, yepyeni ve sarsıcı bilgiler içeriyor. Yılın edebiyat olayı olmaya aday bu mektubu ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.
     İçinde bulunduğumuz ay Karabağ olaylarının ve buna bağlı olarak gerçekleşen Hocalı Soykırımı’nın 25. yıldönümüdür. Evet, bundan tam 25 yıl önce Ermeni ordusu Karabağ’a girerek tarihte eşine az rastlanan bir vahşete imza atmışlardı. O günlerin acısı hâlâ bütün Türk dünyasının yüreğinde yaşamaya devam ediyor. 25 yıl önce Elazığ’da çıkardığımız Nilüfer dergisinin bir sayısını Karabağ özel sayısı olarak yayımlamıştık. Şimdi de dergimizde geniş bir dosya sunuyoruz sizlere. Dosyanın hazırlanması sırasında çok büyük emek harcayan arkadaşımız İmdat Avşar’a teşekkürü bir borç biliyoruz. Dosyaya da gene onun bir hikâyesiyle başladık: Hocalı’da Kalan Tar. Azerbaycan’ın milli sazının nasıl dile geldiğini, nasıl öksüz kaldığını okurken gönül telinizin titrediğini hissedeceksiniz.
     Bu sayının röportajını İmdat Avşar, Azerbaycan’ın büyük şairi, dava adamı Sabir Rüstemhanlı ile yaptı. Rüstemhanlı, Hocalı soykırımının sanat, edebiyat ve siyaset sahnesine nasıl yansıdığını anlattı. Tarihî bir öneme sahip bu röportajı beğenerek okuyacaksınız.
     Memmed İsmayıl da dosyaya Karabağ’sız Vatan Yarı Vatandır adlı yazısıyla katkıda bulundu. Olaylar sırasında Azerbaycan’da bulunan İsmayıl, o günleri bütün sıcaklığıyla ve özgün yorumlarıyla günümüze taşıyor. Azerbaycan’ın öz kızı Ganire Paşayeva da Sanatın Gücü Siyasetin Gücünün Üstündedir başlıklı yazısıyla aramızda. Vagif Yusifli ise Şiirimizde Hocalı Faciası’nı yazdı. Dosyanın bir diğer yazısı Gafar Çakmaklı Mehdiyev’e ait: Bir İnsanlık Suçu Olarak Hocalı Soykırımı. Dosyanın şairleri ve şiirleri ise şunlar: Ruslan Dost Ali, Benim Şiirlerim Karabağlıdır; Huraman Cemalkızı, İşit Dünya; Nazile Gültaç, Hocalı; Erzurumlu Âşık Firkatî, Karabağlıyam; Ahmettahsin Erdoğan, Şubat; Davide Qualtierinin, Hocalı; Ferit Hüseyin, Teröre İthaf (!) ve Susamıyorum; Ramine, Hocalı Bayatıları… Eyvaz Zeynalov, O Gün Herkes Hocalılı İdi ve Aysel Alizade, Diri Diri Yanan Toprak: Hocalı adlı hikâyeleriyle dosyaya zenginlik kattılar.
     Bu sayıda bir teşekkür borcumuz da ressam Funda İyce Tuncel’e var. Tuncel, çeşitli vesilelerle Hocalı Soykırımı ile ilgili sergiler açtı; söyleşilere, panellere katıldı. Yaptığı Hocalı temalı resimlerle kamuoyu oluşmasına büyük katkı sağladı. Bu sayıda onun eserlerinden bazılarına yer verdik. Bir kez daha Hocalı meselesine omuz verdiği için teşekkür ediyoruz.
     Dergimizin Kasım sayısında arkadaşımız İbrahim Öztürkçü’nün İbnülemin ve İbrahim Alaeddin Gövsa mektuplaşmalarına dair bir yazısını yayımladığımızı hatırlayacaksınız. Bu sayımızda da bu mektupların örneklerine yer verdik. İskender Öksüz, yakın zamanda raflarda yerini alan Yağmur Tunalı’nın Gittiler adlı kitabını değerlendiren bir yazıyla aramızda: Yağmur Tunalı’dan: Gittiler.
     Geçtiğimiz Aralık ayında Güney Kore’de Güney Kore-Türkiye Edebiyat Sempozyumu gerçekleştirildi. İsa Kocakaplan, sempozyuma dair izlenimlerini kaleme aldı. Bildiğiniz gibi Kocakaplan, şehir ve gezi yazılarının usta kalemlerinden biridir. Bu yazısını da keyifle okuyacaksınız.
     Bu sayıda dosya dışı şairlerimiz de var. Ahmet Şenol Alkılıç, Gecenin Yaygıları I; A. Yağmur Tunalı, Kar Düşleri; Özcan Ünlü, İfrit ve Cengizhan Orakçı, Film Dünya adlı şiirleriyle aramızda.
     Kitaplık ve ajandamız yine renkli ve dopdolu.
     Yeni sayılarda buluşmak üzere…

Bahtiyar Aslan
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni

NOT: Dergimizi D&R mağazalarıyla “kitapyurdu.com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz. D&R’da yoksa talep etmeniz hâlinde getirteceklerdir."

YAZILAR
Bahtiyar Aslan - HASBIHAL
İbrahim Şahin - SUAD’IN MEKTUBU - I
İmdat Avşar - HOCALI’DA KALAN TAR
Konuşan: İmdat Avşar - Sabir Rüstemhanlı: MAĞLUBİYETİ YAZMAK ÇOK ZORDUR
Memmed İsmayıl - KARABAĞ’SIZ VATAN, YARI VATANDIR
Ganire Paşayeva - SANATIN GÜCÜ SİYASETİN GÜCÜNÜN ÜSTÜNDEDİR
Vagif Yusifli - ŞİİRİMİZDE HOCALI FACİASI
Gafar Çakmaklı Mehdiyev - BİR İNSANLIK SUÇU OLARAK HOCALI SOYKIRIMI
Eyvaz Zeynalov - O GÜN HERKES HOCALILI İDİ
Aysel Alizade - DİRİ DİRİ YANAN TOPRAK: HOCALI
İbrahim Öztürkçü - KEMÂL-NÂME İLE CEVDET-NÂME ARASINDA KALAN MEKTUPLAR - II
İskender Öksüz - YAĞMUR TUNALI’DAN: GİTTİLER
İsa Kocakaplan - KORE-TÜRKİYE EDEBİYAT SEMPOZYUMU
Funda Özsoy Erdoğan - METAL ÇUBUKLARIN DANSI
Emre Aracı - DEHŞET PALAS: AVM
Nurullah Aydın - SON BÜSKİVİ
Erhan Genç - İKİ DİL İKİ HAYAT
Elif Kaya - KİTAB-I SİYAH KALEM
Türk Edebiyatı - AJANDA

ŞİİRLER
Ahmet Şenol Alkılıç - GECENİN YAYGILARI - I
A. Yağmur Tunalı - KAR DÜŞLERİ
Özcan Ünlü - İFRİT
Cengizhan Orakçı - FİLM DÜNYA
Ruslan Dost Ali - BENİM ŞİİRLERİM KARABAĞLIDIR!
Huraman Cemalkızı - İŞİT DÜNYA
Nazile Gültaç - HOCALI
Erzurumlu Âşık Firkatî - KARABAĞLIYAM
Ahmettahsin Erdoğan - ŞUBAT
Davide Qualtierinin - HOCALI
Ferit Hüseyin - TERÖRE İTHAF (!)
Ferit Hüseyin - "SUSAMIYORUM"
Ramine - HOCALI BAYATILARI...