░   Türkiye’de de özellikle “Anayurt Marşı” adlı eseriyle tanınan ve sevilen Mehmet Sabir Karger’in yeni albümü “Hikmetler”in tanıtım toplantısı, İstanbul'un Topkapı semtindeki Kültür A.Ş. Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yapılacak.

      İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş., 24 Aralık 2016 Cumartesi günü Türkistanlı sanatçı Mehmet Sabir Karger’in UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı’na ithafen hazırladığı yeni albümü “Hikmetler” için tanıtım toplantısı düzenliyor.

     Özbek asıllı Türkistanlı sanatçı Mehmet Sabir Karger’in, UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı’na ithafen hazırladığı “Hikmetler” adlı yeni albümünün tanıtım toplantısı, 24 Aralık Cumartesi günü 14:00 ile 16:00 saatleri arasında Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesindeki Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirilecek.

     Tanıtım toplantısı, Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenleniyor.

     Mehmet Sabir Karger, ailesinden gelen büyük bir Türklük aşkıyla yetişmiş, Türkistan müzik ve folklorunun Türk devletlerinde tanınması için değerli çalışmalara öncülük eden, Türk boylarını ve onların müzik kültürlerini müzik dinleyicisiyle buluşturan bir sanatçı olarak tanınıyor.

     Müziğini daima Türk dünyasının birliği yolunda bir vasıta olarak gören Karger, sadece Türkistan’daki değil, Kafkaslardan Balkanlara, Kerkük’ten Kırım’a varıncaya kadar dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Türklere eserleriyle ulaşmış olmasıyla biliniyor. Daha önceki çalışmalarındaki “Anayurt Marşı” ve “Güzel Türkistan” adlı eserleriyle Türk müzik tarihine silinmez şekilde ismini yazdıran Karger, bu albümündeki yeni eserleriyle de gönüllerdeki silinmez izlerini daha da derinleştirecek.

Sanatçı Hakkında

     Mehmet Sabir Karger, Güney Türkistan’ın Andhoy şehrinin Korgan kasabasında 1957 yılında, köklü bir Türk ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1977 senesinde, yüksek tahsil için Türkiye’ye gelen sanatçı, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni 1984’te bitirdi. Mehmet Sabir Karger, çalışmalarını Türkistan Halk Müziği 1-2 isimli iki albüm olarak yayınladı. Bir Türk dünyası klasiği hâline gelen “Anayurt Marşı” adlı eseri, dünyanın her yerindeki Türkler arasında büyük ilgi gördü. Farsça ve İngilizce bilen Mehmet Sabir Karger, hâlen işadamı olarak ilaç sektöründe ihracat ile meşguldür.Anayurt Marşı

Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer bir boydur
Karakalpak, Kırgız, Kazak bunlar bir soydur

Özbekistan, Türkmenistan diye kurmuşlar
Anayurdum Türkistan’ı bölüp koymuşlar

Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer bir boydur
Karakalpak, Kırgız, Kazak bunlar bir soydur

İnanmayın, aldanmayın ey Türk yiğitler
Kırk asırlık tarihe sahip olan Türkler

Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer bir boydur
Karakalpak, Kırgız, Kazak bunlar bir soydur

Türkistan, Kafkasistan ey güzel yurdumuz
Sana kurban olalım ey anayurdumuz

Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer bir boydur
Karakalpak, Kırgız, Kazak bunlar bir soydur.