░   Özbek Kitap Alemi sitesinin sosyal medya hesaplarında paylaştığı en çok satanlar listesinde geçtiğimiz haftalarda Türkiye'den bir yazar birinci sıraya yükseldi. O yazar, edebiyatımızın hırçın kalemi, edebiyat ve tarih sahalarında çok değerli ilmi çalışmalarının yanında siyasi tutumuyla da bir zamanlar fırtınalar koparan Hüseyin Nihal Atsız idi.
     Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtların Dirilişi eserleri Özbekçe'ye çevirilen Hüseyin Nihal Atsız, tarih konulu romanlarıyla Özbek okurundan ilgi görüyor. İlgi, Bozkurtların Dirilişi eserinin haftanın en çok satanları listesinde zirveye oturmasıyla açıkça ortaya çıktı.
     Atsız'ın bu iki eseri, Özbekistan'ın ünlü yazarlarından Tahir Kahhar tarafından Özbekçe'ye çevrildi. Bozkurtların Dirilişi, Özbekçe "Kökbörilerning Tirilişi" adını taşıyor. 2015 yılında birinci kitap da "Kökbörilerning Ölimi" adıyla basılmıştı.
     Türk tarihinde geçen bir İstiklal isyanını Kürşad karakteri etrafında anlatan romanlarda, okurlar kendilerini bozkır ve göçebe hayatının yanında yeşeren güçlü bir Türk kültürünün ve Türk hayat tarzının içinde buluyorlar.
     Özbekistan medyasında eserin tanıtımı şu ifadelerle yapılıyor:
     "Özbekistan" Basım, Yayım ve Sanatevi Hüseyin Nihal Atsız'ın "Bozkurtların Ölümü" kitabını yayılandı.
     Özbek okuyucusu Türk yazarların "Çalıkuşu", "İnce Memet" gibi romanlarını, bir çok hikâye ve kıssasını okumuş; bu ülkenin hayatı ile yakından tanışmıştı. Söz konusu eseri meşhur yazar tahir Kahhar özbek diline çevirdi. Adı geçen tarihi roman başka eserlerden ana vatanımız Türkistan'daki Büyük Türk Hakanlığı (Kök Türkler) devrindeki (619-639 yılları) hadiseleri anlatması sebebiyle ayrılmaktadır.
     Heyecan verici, sade ve şairane bir dille yazılmış olan bu roman, geçmişte ecdadımızın hayat tarzı, kahramanlıkları, ülkesi ve vatanının bağımsızlığı için verdikleri cansiperâne mücadeleleri anlatmaktadır.
     Hüseyin Nihal Atsız, bu romanı yazarken Çin ve Kök Türk dilindeki kitaplardan faydalanmış. O devrin zaman, yer ve toplumunu anlatırken insanların nasıl ve niçin yaşayıp can verdiklerini gerçekçi bir tarzda gözler önüne sermiştir. Atsız, sayfalar dolusu sözlerden ilham alarak Kür Şad ve kırk yiğit hakkındaki bu romantik ruhlu güzel eseri yazmış. Bu romanlar, uzak geçmişimizdeki şanlı ve feci tarihimiz hakkında fikir verecek ve bağımsızlığın değerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.