░   Fuad Köprülü, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Kaplan’dan gibi Türk Edebiyatı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan araştırmacı ve akademisyen Prof. Dr. Orhan Okay'ın tedavi gördüğü vefat ettiği öğrenildi.
     Merhum Prof. Dr. Orhan Okay için yarın (14 Ocak 2017 Cumartesi) Fatih Camii'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacağı, daha sonra Topkapı Çamlık Mezarlığı'na defnedileceği basın ve medya haberlerinde yer aldı.
     26 Ocak 1931 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen öğretim üyesi, edebiyat öğretmeni ve yazar Orhan Okay, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi ve edebiyat öğretmeni oldu. Atandığı Artvin Lisesinde bir süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra askerlik görevi için askere gitti ve yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Yeniden öğretmenliğe dönen Orhan Okay, Diyarbakır Lisesi'ne atandı ve burada iki yıl boyunca görev yaptı. Ardından Erzurum Atatürk Üniversitesinde yeni Türk edebiyatı bölümüne asistan olarak girdi.
     Türk Sanatı, İstanbul, Hareket, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Dergah, Milli Kültür, Türk Kültürü, Türk Yurdu ve daha birçok gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı.
     1963 yılında "Doktor" ünvanını alan Orhan Okay, 1975 yılında "Doçent", 1988'de "Profesör" oldu. Türk edebiyatının bilge hocalarından biri olarak tanınan Okay, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde 1994'e kadar görev yaptıktan sonra Sakarya Üniversitesi'ne geçti ve 1996'da emekli oldu. Emekliliğinin ardından Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyesi
olarak ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde redaktör olarak çalıştı.
     13 Ocak 2017 tarihinde 86 yaşında hayatını kaybetti.
     Okay'ın, "Sanat ve Hayat", "Beşir Fuad: İlk Türk Pozitivist ve Naturalisti", "Abdülhak Hamid'in Romantizmi", "Batı Medeniyeti Karşısında Ahmed Mithad Efendi", "Hüsn ü aşk, Şeyh Galip", "Ahmet Haşim'in Şiirlerinin Sembolizm Açısından Yorumu", "Safahat, Mehmet Akif Ersoy", "Edebiyat ve Sanat Yazıları", "Mehmet Akif: Bir Karakter Heykelinin Anatomisi", "Ahmet Hamdi Tanpınar", "Bir Başka İstanbul" gibi çok sayıda eseri bulunuyor.
     Kazandığı Ödüller:
Ahmet Mithat Efendi kitabı - 1976 TMKV İnceleme Ödülü
Sanat ve Edebiyat Yazıları - TYB Eleştiri Ödülü
1977 TYB Yılın Kültür Adamı Ödülü
1998 Kombassan Vakfı Mevlana Büyük Ödülleri, Edebiyat Ödülü

Internet haberleri, 13 Ocak 2017

*     *     *


     Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ünlü edebiyatçı Prof. Dr. Orhan Okay, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

     Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Orhan Okay, 86 yaşında tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybetti. Okay için Fatih Camii’nde öğle namazına müteakiben cenaze namazı kılındı. 

     Fatih Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Okay'ın ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.  

     Cenaze namazının ardından açıklamada bulunan Avcı, "Sevgili hocamıza ve diğer cenazelerimize Allah rahmet eylesin ve mekanları cennet olsun. Orhan Hocamız hem yetiştirdiği talebeleri hem bıraktığı eserleriyle rahmet ve minnetle anılacak." dedi.

     Okay'ın Erzurum'da başlayan ve sonra İstanbul'da devam eden ilim hayatında çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini anlatan Avcı, "Bugün edebiyat fakültelerindeki hocaların birçoğu Orhan Hoca'nın öğrencisidir. Dolayısıyla onun sadaka-i cariyesi sürüp gidecektir. Amel defterinin kapanmamasına sebep olacak eserleri, onu hep hayırla hatırlamamızı sağlayacak." şeklinde konuştu.

    Prof. Dr. Orhan Okay'ın cenazesi, Topkapı Çamlık Mezarlığına defnedildi.


Internet haberleri, 14 Ocak 2017