░   Ekonomi, tarih, siyaset, felsefe konularında ahkam kesmek istiyorsunuz ama bilgi birikiminiz pek yok mu? Üzülmeyin. On adımda otorite olmanız ve en karmaşık görünen konularda bile “Heh, zaten yıllardır söylediğimiz mevzular” diye burun kıvırmanız mümkün.

1-Tarihi arkaplan şart


     Öncelikle bu dünya birilerinin savaş alanı olmalıdır. Bu savaşın iki tarafı için de birer adayınız olsun. Mümkünse ABD, İngiltere, Rusya, Almanya gibi fazla bilinenlerden seçmeyin. Farklılığınızı ortaya koyun. Örnek: “Aslında bütün mücadele Roma devrinde tüccar Galetius’la imparator Sezar’ın anlaşmazlığıyla başladı. Bu kavga nesiller boyu farklı yollardan devam etti. Bugün bir kanadın lideri İspanya kralı 6. Felipe, diğerininki de Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’dur. Diğer ülkelerin hepsi bu oyunda birer piyon. Peeeaa bunlar çok derin meseleler…”

2-Zengin aileler


     Perde arkasında gizli bir aile şarttır. Hatta mümkünse kökleri binlerce yıl geriye dayanmalıdır. Bu ailenin mensupları bütün işleri gizlice yönetmeli, hayatın her alanına hükmetmeli, hatta sizi sürekli izliyor olmalıdır. Cümlelerin arasında “Beni izliyorlar, çünkü ben bunların şeytani planlarını bozacak kapasitedeyim, muhteşem bir adamım” mesajlarını da sıkıştıracaksınız haliyle. Rotschild, Rockefeller edebiyatı biraz eskidiği için tavsiye etmiyorum. Biraz daha orijinal isimler bulun. Hatta o ailelerin Türkiye’deki kolları olarak buradan da rastgele birilerini seçin. Mantık örgüsü burada çok önemli değil. Nasılsa inanan çıkacaktır.

3-Baştan yazıyoruz     Tarihteki büyük olayları farklı hikayelerle tekrar yorumlayın. Aslında aya gidilmedi, piramitleri uzaylılar yaptı gibi geyiklerin suyu çıktığı için bi zahmet başka şeyler bulun. Mesela Normandiya çıkarması aslında hiç yapılmadı, Lenin aslında 1915’te ölmüştü ama sonraki yıllarda kendisine çok benzeyen emmoğlu durumu idare etti gibi hikayelerden ilham alabilirsiniz.

4-Biz çok gördük geçirdik bakışı     Bakış ve arada kullanacağınız süsleme ifadeleri önemli. Kaşlar çatık olacak ve “Biz çok gördük geçirdik” bakışı olmazsa olmazınız. “Bunlar tarih kitaplarında yazmaz, zamanında birisi yayınlayacak olmuş, anında zehirleyip kalp krizi süsü vermişler” gibi geyiklerle hikayenizi süslemeyi unutmayın.

5-Gizli maddeleri bir tek siz biliyorsunuz


     Unutmayın, her anlaşmanın yayınlanmayan gizli maddeleri olmalı. Siz de üstün yeteneklerinizle bu gizli maddelere ulaşıp ahkam kesebilecek noktaya gelmiş olmalısınız. Sizi sıkıştırmaya kalkanlara karşı kilit cümleniz : “Bazı şeyler öyle uluorta yazılmaz”(Kaş-göz hareketleriyle desteklenmeli) Örnek: “Aslında bütün kavga Zitvatorok anlaşmasıyla ilgili. 2017’de geçerliliği bitecek ve Slovakya’nın yarısı tekrar Türkiye’ye verilecek. Batının bütün telaşı bundan ama durduramayacaklar şanlı yükselişimizi...”

6-Gizli örgütler ve semboller     İllüminati, masonlar, scientology, tapınak şövalyeleri unutulur mu? Araya serpiştireceksiniz. Hatta biraz da etimoloji katarsanız etki tavana vurur. Örnek: “1480’lerde tapınak şövalyelerinden bir grup Afrika’ya kaçmış. İşte bugün Gambiya dediğimiz ülkeyi bu şövalyelerin torunları yönetiyor. Sınırlarını da Senegal’e ve arkasındaki güçlere mesaj olsun diye öyle garip çizmişler. Bak başkentinin adına : Banjul. Ban adı Kudüs’e giren haçlı generallerinden Bannister’ı temsil ediyor. Jul de Jul Sezar’ı. Çok derin konular bunlar.”
7-Bilimsel mevzulara takılmıyoruz     Bilimsel kriterlere çok bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin. “Aslında Atlantis adasında atomu parçalıyorlardı”, “Aya ilk Fenikeliler gitmişti”, “Aşı dediğimiz şey aslında gizli örgütlerin insanlığa karşı kullandığı silahlardır”, “Borla çalışan roket yapıp Jupiter’e gidecektik ama hep o dış güçler engelledi” gibi cümleleri kullanmaktan çekinmeyin. Komplo teorilerini seven insanlar genelde rasyonel düşünemez. Bu yüzden sahtebilim sularında dilediğinizce ahkam kesebilirsiniz.

8-Etnik köken uydurmaca     Unutmayın, dünyadaki etkili aktörlerin hiçbiri göründüğü milletten ve dinden olmamalı. Farklı kökenler uydurun ve komplo teorinizin etkisini ikiye katlayın. “Aslında Merkel İspanya Yahudisi, Obama İsveçli Budist ama asıl kimliklerini gizliyorlar, bunlar ince mevzular vs.”

9-Her an kıvırmaya müsait olmalı     Komplo teoriniz esnek olmalı, çuvallama risklerine karşı önlemlerinizi hazırda bekletmelisiniz. Örnek: “Siz, aslında IRA’yı İngiltere kendi kurdurdu” diye bir şeyler sallarken IRA ortalık yerde bomba patlatmaya başladı. Sakın ha “Rezil oldum, saçmalamışım” demiyoruz. Başka olaylara bağlıyoruz konuyu. “Aslında bunlar hep taktik. IRA’nın içindeki güç mücadelesine kraliçenin müdahalesi” falan diye sallayın.

10-Bunlar hep dış güçlerin oyunu


He bir de, meydanlarda yürüyüşler başladıysa yapıştırın analizi. Onca insanın salak olduğu, haklarını aramak için kendi iradeleriyle yollara dökülemeyeceği, isyan edemeyeceği varsayımıyla yola çıkın. İlla ki birilerinin oyununa gelmiş olmalıdırlar. Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerin aslında Rusya güdümünde çok mutlu olduklarını ama dış güçlerin oyununa geldikleri için isyan ettikleri gibi palavralar sallayın. O insanların haklı sebeplerini, tarih boyunca Rusya elinde çektikleri zulmü sakın ha düşünmeyin. Kesin birilerinin hain planları vardır. Naziler+El Kaide+Yahudi lobisi gibi ittifaklar uydurabilirsiniz. Saçmalık seviyesi önemli değil, nasılsa inananlar çıkacaktır.

http://temirqaya.net/2016/04/10-adimda-komplo-teorisi-yazma-rehberi/

18 Nisan 2016