░   Özbekistan'ın büyük şairi merhum Erkin Vahidov'un doğumunun 80. yılı münasebetiyle Özbekistan'da anma programları düzenlendi. Bu programlardan biri Taşkent'te bulunan Cihan Dilleri Üniversitesinde düzenlenen sanat ve edebiyat gecesiydi.
     Programda söz alan Cihan Dilleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ekber Nurmetov, profesörler Bahadır Kerimov ve Hurşid Dostmuhammed ile Doçent Seydi Umarov ve öğrenciler Erkin Vahidov hakkında konuşmalar yaptılar. Konuşmalarında şairin edebi ve estetik görüşleri, irfan ve faziletleri, edebi mirasının gençliğin yetişmesindeki yeri ve önemini dile getirdiler.
     "Zülfiye" devlet mükafatı kazanan gençler ve diğer öğrenciler şairin şiirlerinden örnekler okudular. Cihan Dilleri Üniversitesi Milletlerarası Gazetecilik Fakültesi öğrencileri de kendilerinin hazırladıkları sahne eserlerini icra ettiler.
     Programda, Erkin Vahidov'un eserlerinin Özbek halkının kalbinde yerini almış olduğu bir kere daha görüldü. Özellikle gençler onun bir çok eserini ezberden okuyor. En çok bilinen şiiri olan "Kaside"si nin ilk mısralarını "Tarihindir bin asırlar ..." diye okumaya başladığınızda gençler zevkle, gurur duyarak şiiri devam ettiriyorlardı.
     Cihan Dilleri Üniversitesi Milletlerarası Gazetecilik Fakültesi öğrencisi Manzura Pervâz, "Büyük şair ardında büyük bir miras bıraktı. Bizim de bu mirası hakkıyla öğrenmemiz, ondan ders almamız gerekir diye düşünüyorum" diyerek duygularını dile getirdi.