░   3 Aralık 2016 tarihinde Azerbaycan Devlet Filarmonisinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarının 25.yıldönümüne ithafen bir konser düzenlendi.
     TÜRKSOY ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle gerçekleştirilen konser, Azerbaycan Hazar Üniversitesi Oda Orkestrası tarafından Cavad Tağızade’nin şefliğinde icra edildi.
     Konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Azerbaycan Milli Konservatuarının rektörü Siyavuş Kerimi, Hazar Üniversitesinin yönetimi ve öğretim üyeleri, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Başkurdistan (RF) bestekarları, Azerbaycan’ın milletvekilleri, kültür ve sanat adamları iştirak ettiler.
     Konserde Üzeyir Hacıbeyli, Gara Garayev, Arif Melikov, Hayyam Mirzazade, Ferhad Bedelbeyli, Samir Aliyev, Kerem Ekber (Azerbaycan), Raşid Kalimullin (Tatarıstan), Muradbek Begaliyev (Kırgızistan), Turgay Erdener (Türkiye), Balnur Kıdırbek, Yerulan Kanapyanov, Habibulla Setekov (Kazakistan), Rövşan Nepesov (Türkmenistan) ve Leyla İsmagilova’nın (Başkurdistan) eserleri orkestra tarafından başarıyla icra edildi.
     Konserin sonunda, konserde eserleri icra edilen bestekarlardan hazır bulunanlar sahneye çıkarak orkestra şefini ve müzisyenleri güzel performanslarından dolayı tebrik ettiler.

*
*

Kaynak: Türksoy