4 ülkede Noel Baba Noel gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi kişi Noel Baba, Özbekistan, Venezüella, Kuzey Kore ve Suudi Arabistan’da yasak bir figür.

     Noel Baba, yeni yılın sembollerinden biri. Batı ülkelerinde Noel Baba’nın geyikler tarafından çekilen arabasıyla gökyüzünü turladığına ve ‘bütün yıl iyi davranmış’ çocuklara hediye getireceğine inanılır. Ancak kırmızı elbisesiyle gökyüzünü gezdiği rivayet edilen Noel Baba’nın üzerinden bile geçmesi halinde başını belaya sokacağı ülkeler de var. Noel Baba’ya mektup bile yazmanın yasak olduğu ülkeler şunlar:
     ÖZBEKİSTAN’DA EKRANA ÇIKAMIYOR - NÜFUS: 29 milyon - Devlet Başkanı İslam Kerimov, Noel Baba’nın yerli versiyonu Ded Moroz’un Özbek televizyonlarında gösterilmesini yasakladı. 2005’te yeni yılın okullarda kutlanmasını da yasaklayan Kerimov, Noel Baba’yı Batılı bir figür olarak görüyor.
     KUZEY KORE BATI TARZINA KARŞI - NÜFUS: 24 milyon - Ateist olan ülkenin yasasında devletin dini özgürlükleri garanti altına aldığı ifade edilse de Kuzey Kore, Hıristiyanlığı yaymaya çalışmakla suçladığı Güney Kore’nin kendi vatandaşlarını Hıristiyan yapacağı endişesiyle Batı tarzı yeni yıl kutlamalarına da izin vermiyor.
     VENEZUELA’YA GÖRE KAPİTALİST KÜLTÜR -NÜFUS: 29 milyon - Devlet Başkanı Hugo Chavez, Noel Baba’yı kapitalist kültürün bir parçası olarak görüyor. Chavez, Noel Baba gibi yılbaşı ağaçlarının da evlerde ve sokaklarda süsleme amacıyla kullanılmasını istemiyor. Chavez, halkın yeni yılı Venezuela’ya özgü geleneksel süslemeler ve kıyafetlerle kutlamalarını istiyor.
     SUUDİ ARABİSTAN’DA ELÇİLİKLERE SERBEST - NÜFUS: 28 milyon - İslam dininin doğduğu ülkede Müslümanlık dışındaki dini bayramların kutlanmasına müsaade edilmiyor. Suudi Arabistan, Noel Baba kıyafetiyle gezilmesine de aynı gerekçeyle izin vermiyor. Ancak, büyükelçiliklerdeki yeni yıl kutlamalarına müsamaha gösterildiği söyleniyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/polemik/haber/806412-noel-baba-bu-ulkelere-giremez

{jcomments on}