░   Azerbaycan Halk Şairi Samed VURGUN’un doğumunun 110. Yılı, 15 Kasım 2016 tarihinde, TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.
     Etkinliğe Türk cumhuriyetlerinden tanınmış türkologların yanı sıra çok sayıda davetli katılım gösterdi. Anma etkinliği kapsamında Samed VURGUN’un hayatını ve çalışmalarını yansıtan fotoğraf sergisi ve eserlerinden oluşan kitap sergisinin açılışı da gerçekleştirildi.
     Panel şeklinde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov yaptı. Genel Sekreter Kaseinov, Samed Vurgun’un sadece Azerbaycan için değil tüm Türk dünyası için önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, kendisinin ölümünün 110. Yılında dahi insanları bir araya getiren, uzun yıllar eserleriyle yaşayacak olan bir şair olduğuna dikkatleri çekti. Toplantı’nın açılışında konuşan bir başka isim ise Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan I. Yardımcısı Vagif ALİYEV oldu. Aliyev, Samed Vurgun’un Türk edebiyatı açısından önemine değinerek, anma etkinliğinin düzenlenmesine vesile olan kişi ve kurumlara teşkkürlerini sundu. Etkinliğin bir sonraki bölümünde Samed Vurgun’un hayatını anlatan kısa bir film gösterimi gerçekleştirildi.
     "Doğumunun 110. Yıldönümünde Samed VURGUN" Panelinde, Azerbaycan Atatürk Merkezinin Başkanı, milletvekili Prof. Dr. Nizami CAFEROV, Gazi Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysu Demirez GÜNERİ, Karabük Ünivrsitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız İSMAİLOVA, Azerbaycan Yazarlar Birliği Katibi Reşad MECİD, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup ÖMEROĞLU, Azerbaycan Milli Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim TAHİROV ve Samed VURGUN Müzesi Müdürü Nüşabe BABAYEVA – VEKİLOVA şairin hayat ve yaratıcılığını kapsayan farklı konularda tebliğlerini paylaştı.
     Etkinlik Azerbaycanlı sanatçı Mehriban ZEKİNİN sunumuyla, Samed VURGUN’un şiirlerinin seslendirilmesi ile son buldu.

Kaynak: TÜRKSOY