░  16 Kasım 2016 günü Azerbaycan Milli İlimler Akademisi bünyesindeki Nizami Edebiyat Enstitüsü ve Bakü'deki Özbekistan Büyükleçiliği işbirliği ile "Ali Şir Nevai ve Azerbaycan Edebiyatı" konusunda ilmi konferans düzenlendi.
     Enstitü yetkililerinin zerbaycan Devlet Haber Ajansına verdiği bilgiye göre büyük şair Ali Şir Nevai'nin doğumunun 575. yılı münasebetiyle zerbaycan Milli İlimler Akademisi başkanı, öğretim üyesi İsa Habibbeyli tarihten gelen geleneklerine bağlı olan Özbek edebiyatının özelliklerini anlattı. Bu konuyu anlatırken de Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Bakü'de Ali Şir Nevai'nin heykelini diktirdiğini de vurguladı; bunun iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin simgesi olduğunu belirtti. Azerbaycan-Özbekistan edebi ilişkilerinin tarihi hakkında bilgiler verdi.
     Konferansa katılan, Azerbaycan görev yapan Özbekistan Büyükelçisi Şirzad Feyziyev, iki ülke arasındaki kültür ve edebiyat alanındaki ilişkilerin önemli olduğunu ifade etti.
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Beşeri Bilimler Bölümü başkanı Teymur Kerimli de Ali Şir Nevai'nin sanatı ve şiirlerindeki yüksek ülküden bahsetti.
     Nizami Edebiyat Enstitüsünün Azerbaycan-Türkmenistan-Özbekistan Edebi İlişkiler Şubesi Müdürü, öğretim üyesi Almas Ulvi Binnatova, Özbekistan-Azerbaycan Dostluk Cemiyetinin başkanı Gülbahar Aşurova ve Felsefe bölümü öğretim üyesi Arif Bağırov Ali Şir Nevai hakkında konferansa katılanlara bilgi verdiler.
     Konferans sonuda katılanlara Nizami Edebiyat Enstitüsünün yayımladığı çeşitli eserler hediye edildi.
Kaynak: Azerbaycan Devlət Haber Ajansı