░   Azerbaycan'ın başşehri Bakü'deki Hatayi Sanat Merkezinde "Kardeş Türk Halklarını Tanıyalım" temalı, "Azerbaycanlı Çocukların Gözü ile Özbekistan" konulu resim sergisi açıldı.


     Azerbaycan Devlet Haber Ajansının verdiği bilgiye göre küçük ressamların eserlerinin sunulduğu sergi Azerbeycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Resim Galerisi, Azerbaycanın Özbekistan Büyükelçiliğine bağlı Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve Hatayi Sanat Merkezinin işbirliği ile gerçekleştirildi. Sergide çocukların duygularını yansıtan eserler yer aldı. Büyük ilgi gören serginin sonunda eserleriyle sergiye katılan çocuklara sertifikaları ve çeşitli hediyeler verildi.
     Yetkililerin bildirdiğine göre serginin düzenlenmesindeki maksat, Azerbaycanlı çocukların kardeş Özbek halkının ananelerini, tarihini, kültürünü, yemeklerini, hayat tarzını kendi fırçaları ile canlandırmaları ve onlarda bu hususlarda bir merak uyandırmaktı.
     Sergiye katılan eserlerin Özbekistan'da düzenlenecek resim sergilerine de katılması planlanıyor.Kaynak: Azerbaycan Devlət Haber Ajansı