░   İşgalci Çin yönetimince Uygur Türklerinin gasp edilen insani ve yasal haklarının verilmesini talep ettiği için "Bölücülük"le suçlanarak haksız ve hukuksuz bir şekilde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı Doç.Dr. İlham Tohtı’ye 2016 yılı Martin Ennals Özgürlük ödülü verilmesi işgalci Çin yönetiminisarstı. Çin yönetimi haksız,yersiz ve yakışıksız bir şekilde ödül veren kuruluşları suçladı.Ödül veren Martin Ennals Vakfı ile ile ödül törenine katılan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad Hüseyin’e ağır suçlama ve iftiralarda bulundu.
     Özgür Asya radyosu internet sitesi ile İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bilgilere göre Çin dış işleri sözcüsü Ging Şuang 12 Ekim Çarşamba günü Pekin’de düzenlediği basın toplantısında Uygurların Vicdanı Dr.İlham Tohti’ye Martin Ennals Özgürlük ödülü verilmesini “ Bölücülerin Cesaretini Arttırmak”la suçladı ve yersiz ve yüzsüz iftiralarda bulundu.
     Çin dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Şuang BM.İnsan hakaları yüksek komiseri Hüseyin’in ödül törenine katılmasını ve törende bir konuşma yapmasını ağır biçimde eleştirdiği bildirildi. Çinli sözcü , Zeid Raad Hüseyin’in bu davranışının “Çin’in iç işlerine müdahale ve BM.Teşkilatının kuruluş amacına aykırı ve bu teşkilatın yasa ve teamüllerine tamamen zit bir tutum olduğu” iddia ederek eleştirdi.
     Çin Bakanlık sözcüsü ayrıca uluslararası bazı güçlerin sürekli olarak bazı teröristler ile terör guruplarının Çin halkına karşı işlediği cinayetlere göz yummakla suçladı. Dr.İlham Tohtı için ise,”İlham Tohtı’nın suçu sabit olmuş bir bölücü olduğunu de iddia ederek ağır şekilde suçlamalarda bulundu.
     Birleşmiş Milletler resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Birleşmiş Milletler İnsan hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad Hüseyin 12 Ekim 2016’de İsviçire’nın Cenevre kenti’nde düzenlenen ödül törenine katılmış ve törende bir konuşma yapmıştı. Hüseyin konuşmasında "Dr.İlham Tohtı ve benzeri diğer insan hakları ve hukuk aktivistlerinin kişisel fedakarlığı,cesareti ve dürüst ve yüksek ahlakı ile uluslar arası topluma ümit bağışladıklarını" ifade etmişti.
     Martin Ennals Vakfı 2016 Özgürlük ödülü Jurisi şu uluslar arası kurum ve kuruluşlardan oluşmaktadır:

1. Uluslara arası Af Örgütü (Amnesty International Aİ.)
2. FİDH
3. İnsan Hakları Örgütü -1 (Human Rights First)
4. HURIDOCS
5. İnsan Hakları İçin Uluslar arası Girişim (International Service for Human Rights)
6. Almanya merkezli EWDE örgütü
7. Savunma İçin Cephe (Front Line Defenders)
8. İnsan hakları Gözlem Evi (Human Rights Watch)
9. IUluslar arası Adalet Komisyonu ( İnternational Commission of Jurists )
10. World Organisation Against Torture

http://www.uyghurnet.org/cinden-dr-tohti-uzerinden-bm-ve-martin-ennals-vakfi-na-yersiz-ve-yakisiksiz-suclama/