░   Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlar Birliği'nin İstanbul'da düzenlediği 3. Milletlerarası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumunda konuşan Azerbaycan Milli Meclisi milletvekili Ganire Paşayeva Türk dünyasına seslendi: "Birbirimizi daha çok desteklemeliyiz."
     Ganire Paşayeva konuşmasında Türk dünyasının çeşitli bölgelerde yaşanan acılara dikkat çekti. Öğretim görevlileri, yazar, şair ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine seslenen Paşayeva, bugünkü ve gelecek nesillere birlik ve beraberliğimizin be kadar önemli olduğunu hatırlattı. Bunun için birbirimizi daha yakından tanımamızın, ortak tarihimizi ve köklerimizi bilmenin, kültürümüzün, edebiyatımızın, musikimizin gençler tarafından bilinmesinin önemine işaret etti.
     Paşayeva, Karabağ'ın ve Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisinin işgal altında olduğunu belirterek Ermeni zulmünün ve Hocalı soykırımının dünyaya anlatılması gerektiğini söyledi. "İnşallah, yakın yakın zamanlarda böyle güzel programları Ermeni işgalinden kurtaracağımız Karabağ'da düzenleriz. İnanıyoruz ki o gün uzakta değil. Bütün Türk, Müslüman coğrafyasında yaşayan, bugün acı ve keder içinde olan gardaş-bacılarımıza destek olmalıyız. Sizi bugün Suriye Bayırbucak'ta, Irak Telafer'de, Kerkük'te, Kırım'da, Ahıska'da, Karabağ'da ve daha nerede eziyet çeken insanımız varsa onlara her zaman elimizden gelen yardımı yapmaya çağırıyorum. Allah, insanımıza her yerde yardımcı olsun" diyerek sözlerine son verdi.
     Azerbaycan Milli Meclisi milletvekili Ganire Paşayeva, yazarlar ve şairlerle görüştü. Onlara Karabağ meselesi hakkında bilgi verdi.

Kaynak: musavat.com