░   Türk Edebiyatı dergisinin Ekim sayısı çıktı. Muhtevası oldukça dolu olan bu sayıda Selçuk Küpçük'ün dergi incelemeleri, Duygu Aksoy’un, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile gerçekleştirdikleri bir röportaj, Erhan Genç'in sanatçılarla görüşmeleri dikkatlerden kaçmıyor.
     Dergi her sayıda olduğu gibi Genel Yayın Yönetmeninin "Hasbıhal"iyle başlıyor:

     "Sevgili Türk Edebiyatı Okuyucuları,
     Darbe teşebbüsü ve yankılarına ayırdığımız Eylül sayımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyoruz. Bu tür milli meselelerde dergilerin fonksiyonunun büyük ve önemli olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir sayının hazırlanması tarihi bir vazifeydi.
     Ekim sayımıza iki güzel hikâye ile başlıyoruz. Ayşe Göktürk Tunceroğlu’nun Kocasız Kadınlar Kulübü hikâyesi, “kadına şiddet” meselesine dikkat çekiyor. Temiz ve külfetsiz bir dille yazıyor Tunceroğlu. Süse ihtiyaç duymayan bir güzellikle. Sadeliğin güzelliği... Onu uzun süreden sonra yeniden bir hikâyesi ile aramıza katılan Sabahat Emir’in hayli ilginç bir hikâyesi takip ediyor; Senses. Her iki hikâyeyi de beğenerek okuyacağınızdan eminim.
     Bu sayımızda yazı işleri müdürümüz Funda Özsoy Erdoğan ve dergimizin genç yazarlarından Duygu Aksoy’un, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile gerçekleştirdikleri bir röportaj var. 1990’lı yıların başında yayımlandığında hayli ses getiren Enformatik Cehalet kitabını ve Avcı’nın entelektüel kimliğini merkeze alarak; enformasyon, felsefe, şiir, kültür ve eğitim üzerine bir röportaj yaptılar. Aynı zamanda bir iletişim profesörü de olan Nabi Avcı’nın bütün dünyaya hâkim olan “havaalanı kültürü” üzerine söyledikleri hayli düşündürücü. Hemen ardından dergimizin yazarlarından Erhan Genç’in, 1970’li yıllarının başında, içinde Nabi Avcı’nın da bulunduğu bir gurup genç tarafında çıkarılan ve yayın hayatı sadece 14 sayı süren Deneme dergisi üzerine araştırma yazısı yer alıyor.
     Tarık Özcan, Sezai Karakoç’un Gül Muştusu adlı şiirini, epistemoloji ve estetik ilmini de yedeğine alarak çözümlüyor. Şiirin, özellikle de Sezai Karakoç gibi büyük şairlerin şiirinin farklı yaklaşımlara her zaman açık olduğunu ve dolayısıyla farklı okumaların da daima mümkün olacağını gösteren bir yazı.
     İbrahim Şahin’in Tanpınar’a Dair Unutulmuş Yazılar üstbaşlığı ile yayımladığımız yazılarına özel sayılar yüzünden zaman zaman ara vermek zorunda kaldık. Yazar, bu sayıda Tanpınar’ın 1949 yılında Yeni İstanbul gazetesinde çıkan Sabahın Eşiğinde başlıklı yazısını ele alıyor.
     Ebru Burcu Yılmaz’ın Tarık Buğra romanlarına farklı bir bakış getiren Tarık Buğra Romanlarını Yeniden / Yenilenerek Okumak yazısı da hayli ilginizi çekecek. Aslında geçen ay yayımlamayı düşündüğümüz ancak özel sayı sebebiyle ertelediğimiz bir yazı var sırada; Misli Baydoğan’ın Cengiz Dağcı’dan Yansıyanlar yazısı... Okurlarımız Dağcı’yı beş yıl önce bir eylül ayında kaybettiğimizi hatırlayacaklardır. Dağcı’yı bir kere daha rahmetle anıyoruz.
     Dergimizin bu sayısındaki diğer hikâyecilerinden Nuhan Nebi Çam, Müzisyen hikayesi ile İstanbul’un karanlık gecelerinde kaybolmamak için direnen bir genci anlatırken, Ümid Yazar da Doğum Sancısı hikâyesinde bir kadının intihar ânındaki geriye dönüşlerini şiirsel bir anlatımla dile getiriyor.
     Selçuk Küpçük, ülkücü hareketin çıkardığı dergileri incelemeye devam ediyor. Küpçük, bu sayıda Divan dergisini ele alıyor. Yazarın ülkücü dergilerle ilgili yeni yazılarını önümüzdeki aylarda dikkatlerinize sunmayı ümit ediyoruz.
     Ayşe Kasap, Gezgin Masallar adlı yazısında masalların kültürel olarak önemine, eğitim-öğretimdeki fonksiyonlarına ve derlenme problemlerine eğiliyor. Ülkü Selvi Uslu, dergimizin okuyucularının aşina olduğu isimlerden biri. Uslu’nun Çocuk ve Masumiyet adlı denemesini, bir masumiyet güzellemesi olarak okuyabilirsiniz. Kamil Yeşil de hem güçlü hikâyeleri hem de ilgi çeken araştırma ve deneme yazıları ile dergimize katkı sağlamaya devam ediyor. Bu sayımızda Hakkı Süha Gezgin’in gazetelerde kalmış bir portre yazısını gün yüzüne çıkararak bizimle paylaşıyor: Hakkı Süha Gezgin’in Edebi Portreler’ine Bir Katkı... İlgiyle okuyacaksınız.
     Arkadaşımız Erhan Genç, sanatçılarımızla görüşmeye, onların nasıl yazar olduklarını, ne zaman yazdıklarını vs. sorgulamaya devam ediyor. Genç’in bu sayımızdaki konuğu İzmir’de Melamet’i çıkarma mücadelesini yılmadan sürdüren şair ve yazar Celâl Fedaî. Yakın zamanda kitaplaşmasını ümit ettiğimiz bu röportajlar, gelecek kuşaklar için bir kaynak değeri taşıyor.
     Bu ayın şairleri ise Makedonyalı genç şair Muhammed Yakupi, Nazım Payam, Yalçın Ülker, Necip Yıldız, Ahmettahsin Erdoğan, Bülent Tokgöz, Salih Çınar Han, Tarık Özcan, İsmail Aykanat, Şâdi Kocabaş ve Süleyman Aydemir. Kitaplık bölümünde ise Enver Uğur A., Enver Uzar, Ferahfeza, Sevgül Yılmaz, Hatice Elveren Peköz ve Ufuk Aykol vitrindeki kitaplar üzerine yazdılar. Ajandada sinema, kongre ve sergi haberleri var.
     Yeni sayılarda buluşmak üzere.

Bahtiyar ASLAN
Türk Edebiyatı Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni"


YAZILAR:
Bahtiyar Aslan - HASBIHAL
Ayşe Göktürk Tunceroğlu - KOCASIZ KADINLAR KULÜBÜ
Sabahat Emir - SENSES
Funda Özsoy Erdoğan - Duygu Aksoy - PROF. DR. NABİ AVCI: “BÜTÜN DÜNYAYA BİR ‘HAVAALANI KÜLTÜRÜ’ HÂKİM OLDU.”
Erhan Genç - BİR MEKTEP OLAN DERGİ: DENEME
Tarık Özcan - EPİSTEMOLOJİYLE ESTETİĞİN KESİŞTİĞİ YER
İbrahim Şahin - TANPINAR’A DAİR UNUTULMUŞ YAZILAR-3
Ebru Burcu Yılmaz - TARIK BUĞRA ROMANLARINI YENİDEN/YENİLENEREK OKUMAK
Misli Baydoğan - CENGİZ DAĞCI’DAN YANSIYANLAR
Selçuk Küpçük - ÜLKÜCÜ HAREKETİN ÇIKARDIĞI İLK ÖNEMLİ EDEBİYAT DERGİSİ: DİVAN-2
Nuhan Nebi - Çam MÜZİSYEN
Ümid Yazar - DOĞUM SANCISI
Ayşe Kasap - GEZGİN MASALLAR
Ülkü Selvi Uslu - ÇOCUK VE MASUMİYET
Kâmil Yeşil - HAKKI SÜHA GEZGİN’İN EDEBÎ PORTRELER’İNE BİR KATKI
Konuşan: Erhan Genç - NASIL YAZIYORLAR? CELÂL FEDAÎ ANLATIYOR
Enver Uğur A. SAHHAF RÂİF YELKENCİ
Enver Uzar - ZAMAN DURSUN İSTEDİM
Ferahfeza - EDEBİYATÇILAR GEÇİYOR
Sevgül Yılmaz - İZMİRLİ
Hatice Elveren Peköz - AH O KADINLAR
Ufuk Aykol - GUSTAVE LE BON - BİR TÂRİH FELSEFESİNİN İLMÎ ESASLARI
Türk Edebiyatı - AJANDA

ŞİİRLER:
Muhammed Yakupi - BAZEN AMA GERÇEKTEN DE İLK İLKYAZA DOĞRU İLKİN!!!
Nazım Payam - TURAN
Yalçın Ülker - DAR
Necip Yıldız - GEZGİN
Ahmettahsin Erdoğan - SİMETRİK AŞK
Bülent Tokgöz - YÜREĞİN YÜRÜRLÜĞE
Salih Çınar Han - TAŞ
Tarık Özcan - ÇOCUK
Şâdi Kocabaş - KUŞ GÜNLÜKLERİ
Süleyman Aydemir - NASIL BİLİRDİNİZ?