░   Reis Bey ve Saadet Hanım gibi birçok yerli eser, bu yıl Şehir Tiyatrolarında sanatseverlerle buluşacak.       İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni sezonda yerli oyunları arttırmayı hedefliyor. 2016-2017 sezonunda Hisse-i Şaia, Saadet Hanım, Yangın Yerinde Orkideler, Reis Bey, Geç Kalanlar, Sızı, İblis ve Keloğlan gibi yaklaşık 30 oyunun Şehir Tiyatrolarında sahnelenmesi planlanıyor.
     Şehir Tiyatrolarının yeni sezon oyunlarının Esma Sultan Yalısında gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, yerli oyunları artırmayı hedeflediklerini söyledi. Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’ oyununu yıl bitmeden tiyatroya taşımaya çalıştıklarını da anlatan Şen, “Reis Bey, herkesin tahmin edeceği gibi birçok bakımdan ağırlık gerektiren bir çalışma. Dramaturjisinin çok iyi yapılması ve ona göre de iyi bir oyuncu kadrosunun olması lazım.Üstada yakışacak bu günlerde en çok ihtiyacımız olan ‘Adalet, merhamet ne demek?’ konularını iyi değerlendireceğimiz bir oyun” diye konuştu.
     Zihni Göktay ise tiyatro dünyasında yerli oyunların son yıllarda arttığına dikkati çekerek, şu görüşlerini paylaştı: “Milliyetçilik sokağa çıkarak pankartlarla bir yerlerde bağırıp çağırmak değildir. Kendi yazarlarımızın oyunlarını sahnelemek ve özen göstermek zorundayız, şiarımız bu olmalı. Ödenekli tiyatro olarak yabancı yazarların oyunlarını oynamak bizim görevimiz ama yarı yarıya yerli yazarlarımızı korumak zorundayız.” Şehir Tiyatroları, 5 Ekim’de sahneleyeceği oyunlarla sezona “merhaba” diyecek.

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANAT