░   Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen 4. Milletlerarası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışmasının Türkiye etabı sonuçlandı.
     İlki, büyük Türk dil bilgini Kaşgarlı Mahmud’un 1000’inci doğum yılı olan 2008’de düzenlenen yarışmanın bu yıl dördüncüsü gerçekleşmektedir. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Türkmenistan, Balkanlar olmak üzere tüm Türk dünyasını kapsayan yarışmaya Türkiye Türkçesiyle 49 yazar 54 eserle katıldı. Bu eserler, Osman Çeviksoy, Aysun Demirez Güneri, Dursun Kuveloğlu, Ataman Kalebozan ve Hüseyin Özbay’dan oluşan Türkiye jürisi tarafından önce şartnameye uygunluk yönüyle, sonra da tamamen sanatsal açıdan titizlikle değerlendirilerek ilk üç derece belirlendi.
     Buna göre;
1. "Türbedar Risalesi" adlı hikâyesiyle Mehmet Akif Duman;
2. "Yıldızları Değiştirmek" adlı hikâyesiyle Emrah Kanlıkama;
3. "İncir Reçeli" adlı hikâyesiyle Akın Çokuğurluel
kazanmışlardır.
     Bu yıl yarışmanın bölgesel ödülleri Türk Dünyası Vakfı tarafından karşılanmaktadır.
     


Mehmet Akif Duman

     1981 Sivas doğumlu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türkoloji Bölümü'nden 2002 yılında birincilikle mezun oldu. 2005 yılında aynı üniversiteden, Fazıl Divanı ve Şerhi isimli tezi ile yüksek lisans derecesi aldı.
     Altı yıl çeşitli liselerde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra doktora için Almanyaya gitti. Halen Almanya- Johannes Gutenberg Üniversitesi (Mainz)'nde karşılaştırmalı edebiyat sahasında retorik ve belagat üzerine tezini hazırlamaktadır.
     Yayınlanmış iki romanı, üç bilimsel kitabı ve on'un üzerinde ilmi makalesi, çeşitli dergilerde yayınlanmış hikâyeleri vardır.
     Evli ve bir çocuk babasıdır.

Emrah Kanlıkama

     20 Ağustos 1981'de Osmaniye ili Kadirli ilçesinde dünyaya geldi. Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümününden 2003’te mezun oldu ve aynı yıl Çorum iline Türkçe öğretmeni olarak atandı. On üç yıldır da Çorum’da Milli Eğitime bağlı çeşitli kurumlarda Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu babası olan Kanlıkama, Hitit Üniversitesi, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda, İslam Felsefesi özelinde yüksek lisans yapmaktadır.

Akın Çokuğurluel

     1975 adana doğumlu. Y.T.Ü Mimarlık Fakültesi mezunu. Özel sektörde mimar olarak çalışmaktadır.
     Hikaye ve roman çalışmaları devam etmektedir. Redaktörlük, editörlük çalışmaları da yapmaktadır.
     İstanbul’da yaşıyor. Evli, Ozan ve Elif’in babası.

Kaynak: Avrasya Yazarlar Birliği FB Sayfası