░   Türkmenistan’ın başşehri Aşkabat’ta 21-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 11. Milletlerarası Kitap Fuarı Türkmen kitapseverleri buluşturdu. Üç gün devam eden fuara, 19 ülkeden çok sayıda yayınevi ve sivil toplum kuruluşları katıldı.
     Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın fuarlar merkezinde düzenlenen etkinlikte, başta Türkiye olmak üzere Rusya, ABD, İngiltere, Avusturya, İran, Pakistan, Arnavutluk, Polonya, Ukrayna, Moldova,Çin Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden yayınevleri yeni kitaplarını ve ürünleri tanıttı.
     Ayrıca, fuara yurtdışından yazar, şair, çevirmen, ressamlar, gazeteciler, büyük yabancı yayıncılar temsilcileri katıldı. Fuarda, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un yazdığı kitaplar büyük ilgi gördü.     Fuar kapsamında sohbet, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletiler gibi birçok kültürel etkinlikler de düzenlendi. Katılımcılara Türkmenistan’ın kütüphanelerinde bulunan kitaplar hakkında bilgi verildi. Elektronik kütüphane sistemi ile ülke genelinde yetmiş altı kütüphanedeki eserler kitapseverler ile buluşturuldu.
     Fuara, dünyaca ünlü üniversitelerin kütüphaneleri de tanıtıldı. Moskova Politeknik Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Üniversitesi gibi üniversiteler fuar alanında stant açtı.
     Takip ettikleri ve beğendikleri yazarların kitaplarını inceleyen Türkmen okuyucular, yeni kitaplara büyük ilgi gösterdi.Fuarda eğitim öğretim gereçleri de sergilendi.