░   Kırımlı bir baba ve Selanik’li bir annenin ilk çocuğu olarak 1970 yılında Ankara’da doğan Serra Menekay’ın ikinci romanı Kuşbakışı okuyucularıyla buluşuyor. "Aluşta'dan Esen Yeller. Bir Kırım Türküsü" romanının da yazarı olan Menekay romanında bütünüyle kurgu olan bir hikâyenin gerçek bir zemin üzerine oturtularak aktarıldığını ifade ediyor.
   Alibi Yayıncılık tarafından yayımlanan ve ilk etapta iki bin adet olarak basılan romanın arka kapak yazısı şöyle:
   "Türk Hava Kuvvetleri’nde çok başarılı bir pilot olan üsteğmen Göksel Güçlü, hakkındaki dedikodular ve kariyerindeki kötü gidiş yüzünden zor günler geçirmektedir. Bu dönemde talihsiz bir de kaza yaşar ve kullandığı uçağı son anda indirerek kurtarmayı başarsa da kendisi kötürüm kalır. Tekrar ayağa kalkabilmek için girdiği uzun tedavi süreci Göksel’e ilk kez başına gelenler üzerinde düşünme ve perde arkasını görme fırsatı verir. Bir pilot olarak manzaraya hep en tepeden bakma alışkanlığı olan Göksel, sadece kendi yaşamıyla sınırlı kalmayarak büyük resme odaklanır ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alan tüm davaların ardındaki hain planı çözmeye çalışır. Bu bulmacanın içinde akıllı ve kararlı kadınların yardımıyla adım adım ilerleyen Göksel’e sevgi, umut ve aşk eşlik etmektedir.
   Elinizden bırakamayacağınız bu romanda yurtsever bir savaş pilotunun gözünden 2009-2016 sürecindeki Türkiye’ye ve bu dönemde Balyoz ve benzeri davalarla tıpkı romanın kahramanı gibi kötürüm bırakılan Türk Ordusuna kurulan kumpasa 'Kuşbakışı' bakma şansını yakalayacaksınız."


Kaynaklar: Kırım Haber Ajansı, Kitap Yurdu