░   Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi’nin 40. oturumu, 13 Temmuz’da İstanbul'da, tarihi Beylerbeyi Sarayı'nda Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü ve Büyükelçi Lale Ülker’in başkanlığında açıldı.
     UNESCO’nun açıklamasında, açılış töreninin her zamankinden daha fazla çok sayıda tehditlere maruz kalan dünya kültür mirasının milletler arası seviyede iş birliği ve diyalog konusu olması gerektiğini vurgulama fırsatı sunduğu belirtildi.
     Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı konuşmada,"Hiç kuşkusuz, savaşa, çatışmalara, işgal ve baskılara karşı, teröre karşı hep beraber bir siyasi iradeyi ortaya koyacağız. Ama bunun ötesinde insanlığın bu kötüye, kaos ve krizlere karşı vereceği en büyük cevap ise kültürel eserleri, medeniyet eserlerini ve sanat eserlerini çoğaltmak olacaktır. İnsanlığın yer yüzünde bıraktığı güzelliklerin ve iyiliklerin kalıcı olduğu, insanların bunlarla hatırlanacağı, sevileceği, aksine savaşı, yıkımı ve kaosu seçenlerin unutulacağı ve ancak mağdurların ve mazlumların zihninde yer bulabileceği açıktır." dedi.
     UNESCO’nun basın servisinden edinilen bilgiye göre, Komite 9 tabii, 16 kültürel ve 4 karışık (tabii ve kültürel) varlığın adaylığını değerlendirecek. Ayrıca, Komite önümüzdeki oturumu sırasında, Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen 108 varlığın ve tehlike altında bulunan Dünya Mirası Listesi’ndeki 48 varlığın güvenlik durumunun analizini yapacak. Komite oturumundan canlı yayın yapılması planlanıyor. Oturumu "www.whc.unesco.org" sitesinde görmek mümkün olacak.
     Dünya Mirası Komitesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmek için 29 başvuruyu değerlendirecek. Komite’nin inceleyeceği başvurular arasında tarihte "Tanrı Dağı" olarak bilinen Batı Tiyen Şan’ın ayrı bir dağ olarak Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesi için Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın ortak başvurusu var. Batı Tiyen Şan, üç ülkenin sınırlarının birleştiği yerde, Fergana Vadisi’nin kuzeyinde yer alıyor.