░   Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, Azerbaycan Türk edebiyatının, fikir ve siyaset hayatının yaşayan en büyük temsilcilerinden Sabir Rüstemhanlı’nın, 70. Yaşı’nı kutlama programı düzenlediler.
     Sabir Rüstemhanlı başta olmak üzere Türk Dünyasının değişik yerlerinden gelen ve İstanbul’daki Türk Dünyası sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği program, İBB Kültürel Etkinlikler Müdür Yardımcısı Murat Aslan ile Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan’nın selamlama konuşmalarıyla başladı. Yine programa katılan Azerbaycan Eski Milli Eğitim Bakanı ve Türk bilim adamı Prof. Dr. Feridun Celilov ve Azerbaycan İstanbul Konsolosu sayın Kenan Murtazaoğlu da söz alarak, Rüstemhanlı’nın Azerbaycan-Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası’ndaki büyük yerini ifade eden birer konuşma yaptılar.
     Ardından gazeteci, şair ve yazar Özcan Ünlü’nün yönetiminde Ord. Prof. Dr. Rafael Hüseyinov, Prof. Dr. Ali Yavuz Akpınar ve Prof. Dr. Gülşen Alışık’ın katıldığı panelde Rüstemhanlı’nın şiiri, fikir hayatı ve Azerbaycan edebiyatındaki yeri etraflı bir şekilde tanıtılıp değerlendirildi.
     Panelin ardından Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik kollarından Rumeysa Ulakçı ve Rüstemhanlı’nın kızı Ayda Rüstemhanlı, Sabir Beyin seçme şiirlerini seslendirdiler.
Programın devamında Bakü’nün önde gelen müzik topluluklarından Savalan Grubu Sabir Rüstemhanlı’nın bestelenmiş şiirleri ve “Sarı Gelin” , “Çırpınıdı Karadeniz” gibi Türk dünyasında çok sevilen eserlerden meydana gelen bir konser verdiler.
     Program sonunda sahneye çıkan Sabir Rüstemhanlı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve vakfımız başta olmak üzere, 70. yılı programının düzenlenmesinde emeği geçenlere ve programda katılanlara şükranlarını ifade eden samimi bir konuşma yaptı. Seslendirdiği iki şiiriyle programa katılanlara duygulu anlar yaşattı.
     Programa katılan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dernekleri Başkanı Sefer Karakoyunlu, Rüstemhanlı’ya plâket verdiler. Plaket takdiminden sonra Rüstemhanlı tebrikleri kabul edip hatıra fotoğrafı çektirdi.
     Kutlama’ya katılan herkese, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından günün anısına bastırılan, Mayis Alizade’nin Türkiye Türkçesine aktardığı ve Özcan Ünlü’nün yayına hazırladığı Sabir Rüstemhanlı’nın seçme şiirlerinden meydana gelen "Yurdumun En Güzel Nağmesi" adlı eser hediye edildi.