UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevî Yılı anısına, Prof. Dr. Kemal Eraslan tarafından hazırlanan ve Yayın Danışmanlığını Prof. Dr. Necdet Tosun’un üstlendiği Yesevî’nin Fakr-nâmesi başlıklı kitap Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yayımlandı. Eserin metni ve tıpkıbasımı okuyucularını bekliyor.

      Türkler arasında İslamiyet’in ve tasavvufun yaygınlaşmasına öncülük eden Ahmed Yesevî, Türkçe yazdığı Hikmetlerle İslamiyet’in Türkler arasında hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamanın yanı sıra tasavvuftaki incelikleri, tarikât adabını, usulünü, erkânını Fakr-nâme adlı eserinde ele almıştır. Muhteva itibariyle; tarikât adabını, usulünü, erkânını, kâmil bir şeyhin, bir dervişin vasıflarını, tasavvuftaki “Dört Kapı Kırk Makam”ı temsil eder.

     Çağatay Türkçesi ile yazılmış olan Fakr-nâme’nin Taşkent, Duşanbe ve Almatı Kütüphanelerinde bulunan nüshaları Prof. Dr. Kemal Eraslan tarafından 1977 yılında yeni harflere çevrilerek yayınlanmış ve Mütevelli Heyet Başkanlığımız tarafından desteklenerek, Prof. Dr. Kemal Eraslan’ın yoğun çalışması ile eser yeniden hazırlanarak 39 yıl sonra tekrar okuyucunun hizmetine sunulmuştur.

"Fakrnâme"yi okumak veya bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.