░   Kocaeli Kitap Fuarı, 8. kez kapılarını açıyor. Kocaeli Kitap Fuarı, 14-22 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.    Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, bu yıl Uluslararası Fuar Merkezi’nde 8. düzenlenen fuarda, yazar, sahaf, sivil toplum kuruluşu ile yayınevlerinin yer alacağı ve 500’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza etkinliği düzenleneceği belirtildi.
     İzmit merkezdeki, yürüyüş yolunda, yarın “Ağaçlar Kitap Açtı” etkinliği çerçevesinde sabah işe giden vatandaşlar ile okula giden öğrencilerin ağaçtan kitap toplayacağı ifade edildi.
     Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 8. kez düzenleyeceği Kocaeli Kitap Fuarı, 14-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında kapılarını açacak. Antikkapı’da bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, "Bu yıl 8.’sini düzenleyeceğimiz Kitap Fuarı; sadece Kocaeli için değil, Doğu Marmara için bir marka değer haline geldi’’ dedi.
     14-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek “8. Kocaeli Kitap Fuarı”, 500’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza etkinliğiyle kitapseverlerle buluşacak. Uluslararası Fuar Merkezi’nde kitapseveri ağırlayacak olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı, 9 gün boyunca 10.30-21.00 saatleri arasında açık kalacak. Kitap Fuarı’na ilişkin detayları basın mensuplarıyla paylaşan Genel Sekreter Büyükakın’a Başkan Danışmanı Ömer Polat, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı Murat Özdağ eşlik etti.
     Kocaeli’ne kitap baharının geldiğini söyleyerek sözlerine başlayan Genel Sekreter Büyükakın, "Bu sabah ağaçlar kitap açtı. Kocaeli Kitap Fuarımız ise bu yıl 8. kez kapılarını açacak. Kocaeli Kitap Fuarı, sadece şehrimize değil çevre illere de hitap eden, Doğu Marmara’nın markalarından biri haline geldi. Bu yıl fuarımızın ana temasını; Medeniyetler İttifakı ‘Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek’ olarak belirledik. Uluslararası alanda isim yapmış, birbirinden değerli akademisyen ve düşünürler, iki gün sürecek sempozyumda yer alacak. Her yıl ziyaretçi rekoru kıran fuarımızın, bu yıl 750-800 bin ziyaretçiye ulaşmasını bekliyoruz’’ dedi.
     Toplantıda söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Çelik ise çok önemli istatistiki sonuçlar açıkladı. Son 5 yıllık dönemde Kocaeli’nde öğrenciler arasında kitap okuma oranının yüzde 30 arttığını aktaran Çelik, "Aynı şekilde üniversite sınavında ve TEOG sınavında başarı oranımızın artmasında Kocaeli Kitap Fuarı’nın büyük katkısı bulunuyor’’ açıklamasını yaptı. KOTO Başkanı Özdağ ise Kocaeli Kitap Fuarı’na ilişkin düzenledikleri kampanya hakkında açıklama yaptı.
     Geçen yıl 664 bin 476 kitapseverin ziyaret ettiği Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı’nda bu yıl yerli ve yabancı 270 yazar; 500’ün üzerinde söyleşi ve panelde okurlarıyla buluşacak. 380 yayınevi, 48 sahaf, 67 STK’nın yer alacağı stantlarda 15 bin yazarın elinden çıkan 1 milyon kitap; okur severleri bekleyecek.
14-22 Mayıs tarihleri arasında 500’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza günüyle kitapseverleri buluşturacak olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılacak gazeteci, yazar, tarihçi ve düşünürlerden bazıları ise şöyle: Hayati İnanç, Muzaffer İzgü, Cem Küçük, M. Engin Noyan, Beşir Ayvazoğlu, M. Fatih Çıtlak, Nurullah Genç, Ahmet Şimşirgil, Kahraman Tazeoğlu, Ayşe Kulin, Kürşat Başar, Ataol Behramoğlu, Sadık Yalsızuçarlar, Bekir Develi, Talha Uğurluel, Zahide Yetiş, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Hanefi Avcı, Mustafa Armağan, Mehmet Ali Bulut, Pelin Çift-Erhan Altunay, Yavuz Bahadıroğlu, Kadir Mısıroğlu, Işık Öğütçü, Feridun Andaç, Sevda Türküsev, Sinan Meydan, Zekeriya Efiloğlu, Osman Pamukoğlu, Ali Erkan Kavaklı, Büşra Küçük, Erol Mütercimler, Gürkan Hacır, Mavisel Yener, Saygı Öztürk, Ali Lidar, Bahadır Yenişehirlioğlu, Fatih Murat Arsal, Hikmet Anıl Öztekin, Erdal Demirkıran, Ali Ural, Cansu Canan Özgen-Ramazan Kurtoğlu, Ümit Zileli.
     Ayrıca fuarda Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’yle gerçekleştirecek projeyle, Türk Cumhuriyetlerinin de ülke stantları yer alacak ve yayınlarını fuar süresince sergileyecekler. Başkanlığını iki yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun üstlendiği TDBB’nin organizasyon alanında KKTC, Bosna Hersek ve Kırgızistan’ın stantları yer alacak. Fuarda ayrıca Büyükşehir, Kocaeli Kent Konseyi, KOTO, KOÜ, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, DÖSİM, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile Kartepe, İzmit, Körfez, Çayırova ve Darıca belediyeleri stant açacak
     Kocaeli Kitap Fuarı, 2009 yılında ilk açıldığında sadece 83 yayınevi, 15 sahaf ve 15 STK katılmıştı. Ziyaretçi sayısı ise 60 binde kalmıştı. 2. yıldan itibaren yayınevleri, sahaflar ve STK’ların sayısında hızla artış yaşandı. Bugün gelinen noktada; 30 bin metrekarelik alanda 380 yayınevi, 48 sahaf, 60 STK, 500’ün üzerinde etkinlik ve geçen yıl 664 bin 476 ziyaretçiyle kırılması zor bir rekora imza atan Kocaeli Kitap Fuarı, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı oldu. Böylece Kocaeli Kitap Fuarı'nı geride kalan 7 yılda 2 milyon 364 bin 476 kişinin ziyaret etmiş olması fuarın önemini ve büyüklüğünü de ortaya koyuyor.