░    Türkolojinin üstadlarından, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi, Türk Dil Kurumu üyelerinden Prof.Dr. Ömer Faruk Akün’ün bugün (2 Mayıs 2016 Pazartesi) vefat haberi geldi.  Edebiyat Fakültesinde geçen uzun yıllarında (1951-1993) öğrencilerine karşı nezaketi, hoşgörüsü ve herkese karşı saygılı tavırlarıyla sevilen Ömer Faruk Akün, binlerce talebe yetiştirdiği gibi birçok kitap ve makalenin de yazarıdır. Cenazesinin 4 Mayıs çarşamba günü İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı Şakirin Camiinden kaldırılacağı öğrenildi.
     Akün, 5 Nisan 1926 tarihinde İstanbul'da doğdu. Kabataş Lisesini ve İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi (1947).
     Çeşitli memuriyetlerde bulunduktan sonra mezun olduğu okulun Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsüne asistan olarak girdi. "Anadolu Halk Şiirinde Tabiat Motifleri" adlı teziyle doktor (1953), "Makber'den Önce Abdülhak Hâmid'in Şiirlerinde Ölüm Temi" ile doçent (1959), Namık 'Kemal'in Mektupları' takdim teziyle profesör (1971) oldu. 1993'te emekliye ayrıldı.
     Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe öğretmenleri için düzenlediği Türk Dili seminerlerinde ve birçok konferansta da hatip olarak kürsüye çıktı.
     Ömer Faruk Akün, titiz çalışmasıyla tanınan bir edebiyat tarihi bilginidir. Gerek Millî Eğitim Bakanlığının yayınladığı İslâm Ansiklopedisi'nde, gerekse Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı İslâm Ansiklopedisi'nde yer alan maddeleri, çeşitli ilmî dergilerde yazdığı makaleleri edebiyatımızın birçok yönünü aydınlatan önemli çalışmalardır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi


> >