░   Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları, sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif alanlarda, öğrencilerin katkı ve katılımlarını sağlayıcı, inisiyatifini geliştirici, yaratıcılık gücünü ve kendi iradesini kullanmasına imkân tanıyıcı, demokratik esaslar çerçevesinde; yıl içinde çeşitli eğitim ve gelişim kursları, konferanslar, paneller, seminerler, tanıtım toplantıları, film gösterimleri, tiyatro gösterimleri, konserler, müzik dinletileri, halk oyunları gösterileri, sergiler, doğa yürüyüşleri gibi çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. Bu toplulukların en aktif olanlarından biri olan  “Türk Dünyası Topluluğu” tarafından, Türk dünyası ile ilgili çalışmalara çeşitli dallarda katkı sağlayan kişilere ödüller verildi.
     Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Türk Dünyası Topluluğu tarafından, Türk dünyası çalışmalarına çeşitli dallarda katkı sağlayan kişilere ödüller verildi. MSKÜ Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programın açılışında konuşan ödül komisyonu başkanı Prof. Dr. Ali Akar, altı farklı dalda ödül verdiklerini, bu dalların haricinde ödüle layık çalışmaların da yapıldığını söyledi. Akar, iki yıl içerisinde tarih, sanat, mimarlık, kültür, sivil toplum kuruluşu ile Türk Dili ve Edebiyatı alanında önemli çalışmaların ortaya çıktığını belirterek, "Topluluktaki gençlerimiz, bu dallardaki başarılı çalışmaları takip ettiler ve bu çalışmalar içinde 100'e yakın eser ortaya konuldu. Bu çalışmalar gençlerimiz tarafından sahiplenildi. Ödülün değeri gençlerimizin sahiplenmesinden kaynaklanıyor. Biz de ödül komisyonu olarak ödüle layık görülen isimleri tespit ettik." dedi.
     MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça ise Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından sinir uçları gibi soydaşlarla bir araya gelmeye başlanıldığını, bu konuda çalışmaların yapıldığını, bu ödül töreninin de bunun bir göstergesi olduğunu dile getirdi.
     Konuşmaların ardından Türk Dünyası Tarih ödülüne layık görülen Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'ın ödülünü MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça verdi. Törende ayrıca, mimarlık ödülü Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'e, kültür ödülü Doç. Dr. Mustafa Aksoy'a, müzik ödülü Azerbaycanlı sanatçı Azerin'e, sivil toplum kuruluşu ödülü Türk Dünyası Vakfı Başkanı Közhan Yazgan'a, Türk Dili ve Edebiyatı ödülü ise Abdullah Yağmur Tunalı'ya verildi. MSKÜ Türk Dünyası Topluluğu özel ödülünü ise Dr. Tenzile Rüstemhanlı adına Yrd. Doç. Dr. Pınar Yürür'e aldı.
     Tören, Azerbaycanlı sanatçı Azerin ve Muğla Mehter Takımı topluluğunun konserleriyle sona erdi.