Yazdır
Kategori: Haberler
░   Özbekistan Devlet Konservatuarı’nda Öğrenciler Tiyatro Atölyeleri Festivalinin ilk seçmeleri yapıldı. Kültür ve Spor Bakanlığı, Yüksek ve Özel Ortaöğretim Bakanlığı, Özbek Tiyatro İşletmesi Sanatçılar Birliği işbirliği ile düzenlenen programda öğrencilerin kültür ve sanat sahasındaki bilgi ve becerileri değerlendirildi.
     Özbekistan’da –Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un talimatları doğrultusunda– devlet kurumlarında kabiliyetli gençleri seçme, değerlendirme, geliştirme ve gizli kalmış kabiliyetleri ortaya çıkarmaya büyük önem veriliyor. Cumhurbaşkanı Kerimov, 1990 yılında, Özbekistan bağımsızlığını ilan etmemişken bile sanatın milli değerleri korumadaki önemini şöyle anlatmıştı: "Sanatta şeffaflık iddiasıyla televizyon ekranlarında, sinema perdelerinde, basın yayın araçlarında adab ve ahlak dairesine sığmayan sahneleri göstermek; manasızlık ve utanmazlığı hatta bazen de ahlaki çürümeyi teşvikler çoğaldı..." Bu tür festivaller ve seçmeler, genç sanatçıları koruma, destekleme, onlara vatan sevgisi ve bağımsızlık duygularını güçlendirmeye vesile olmakta; onların milli ve insani değerler doğrusunda ilerlemeleri için de büyük önem arz etmektedir.
     Yapılan seçmelerde Taşkent Maliye Enstitüsü’nün “Maliye Tiyatro Atölyesi”, seçmelerin sonraki kademesinde yarışmaya hak kazandı. Bundan sonraki seçmelere başarılı olan bütün yüksek öğretim kurumları katılacak.


Maliye Enstitüsü öğrencileri sahnede.