Özbekistan’ın tarihi şehri Semerkand’da 10. Milletler Arası Şark Teraneleri musiki festivali hazırlıkları devam ediyor. Festival 25-30 Ağustos 2015 tarihinde olacak.

    Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un teşebbüsleriyle ilk kez 1997 yılında olmak üzere iki yılda bir düzenlenen festival, Özbekistan halkının güzel sanatlara ilgisini gösteren bir faaliyet olarak devam ediyor. Festival katılımcı ülkelerin milli sanatlarını sergilemelerinin yanında dostluk, kardeşlik duygularını, işbirliği imkânlarını da yükseltiyor.
     Geçen festivalin başarılı sanatçısı Münacaat Yolcuyeva festival hakkında şu açıklamayı yaptı: 
     “ Musiki insanın sağduyusunu güçlendiren ve kalbinde derin akisler bırakan; insana yüce gayelere yönelmesi için ilham veren bir güçtür. Devlet başkanımızın deyimiyle ‘Musiki sanatı olmadan ruhi olgunluğa erişilemez…’
     1997 yılında düzenlenen ‘Şark teraneleri’ milletler arası musiki festivalinde, makam dalında Ali Şir Nevai’nin ‘Uşşâk’ gazeli ile ‘Ey Dilber-i Cânânım’ şarkısını icra etmiştim. Bu eserleri her milletten kişiler beğenip alkışlamıştı…
     İngiltere’de verdiğim bir konserimde ‘Uşşâk’ı ön sıralarda oturan yaşlı bir adam o kadar dikkatle dinliyordu ki onun dikkati sesime güç veriyordu. Konserin sonunda o yaşlı adam yanıma geldi. Yaşlı adam uzun yıllar felç olup yatmış. Bir gün dostları bu şarkının diskini ona hediye vermişler. Şarkının manasını sorup öğrendikçe ilgisi daha da artmış. Yaşlı adam gözyaşlarıyla; ‘İnan kızım, o mümtaz şarkınız bana deva oldu. Bugün ilk kez kendi ayağımla yürüyüp sokağa çıktım.’ dedi.  Bu sözlere bir şey eklemeye gerek yok sanırım.
     Bu festival sayesinde birçok memleketin şarkıcı, bestekâr ve sanat adamlarıyla sanat hakkında yakinen görüştük.”
     Festival, musiki eserleri vasıtasıyla insanları huzur, insan sevgisi, ruhi olgunluk yolunda birleştirmeye devam ediyor. Bugünün karışık ortamında halklar arasında dostluk ve işbirliğinin gelişmesine hizmet ediyor.
     İlk festivale otuz bir, 2013 yılında ise elli üç ülkenin temsilcileri katılmıştı. Bu yıl altmıştan fazla ülkenin katılımı bekleniyor.