İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın işbirliğiyle düzenlenen 29. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açıldı.

     İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Ajans Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Bardakoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen açılışa vatandaşlardan da yoğun ilgi ile geldi.
     Fuarı’nın açılışını yapan Bakan Yazıcı, Fuarı’n, vermekte olduğu kültür hizmetiyle, insan hayatı bakımından çok önemli bir etkinlik olduğunu belirtti. Ayrıca çevredeki ‘Sahaflar Çarşısı’nın durumuna değinerek, “Kitap fuarı buradaki sahafların eski özgünlüğünü kazanmasına yardımcı olacaktır” dedi.
     İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu fuar kitapla insanlarımızı buluşturan bir ortam sunuyor.  Kitap kültürü zaten bizim kültümüzün bir parçası okumak, öğrenmek gibi. Bu nedenle ben özellikle ajans başkanımıza ve bakanımıza bu ikisini bir araya getirdikleri için çok teşekkür ediyorum.”
     Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, da bilginin önemini vurgulayarak, “Bu fuarın amacı bilginin ve kitabın daha fazla insana ulaşmasıdır. Bilgi olmadan özgürlük olmaz. Dindarlığımızı da bilgiye dayalı yapmalıyız.” dedi.
     İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, kent kültürümüzün vazgeçilmez parçası olan Ramazan’a dair zamanın unutturduklarını hatırlamak için, “Ramazan İstanbul” başlığı altında özel projeler başlattıklarını belirterek, “2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, bu yıl Ramazan ayını birbirinden güzel kültür ve sanat etkinlikleriyle karşılıyor.” dedi.
     Geniş bir okuyucu kitlesine ulaşacağı fuarda, kitapseverler kitap ve yazarlarla buluşma imkanına kavuşacak. Çocuklara yönelik yayın yapan yayınevlerinin kitapları ise küçük ziyaretçilerini bekliyor.
     Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet ve din alanında çeşitli kitapların yer alacağı fuarda, resim ve hat sergileri, yazarlarla sohbet toplantıları ve imza günleri de yapılacak. Ayrıca fuarı gezen ziyaretçiler her akşam bir tasavvuf musikisi konseri izleyebilecek. Fuar alanı, Ramazan boyunca her gün sabah saat 11:00’den, akşam 24:00’e kadar ziyaretçilere açık olacak.