Avrasya Bir Vakfı (Avrupa Asya Birliği Türk Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Vakfı) ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi tarafından organize edilen "15. Türk Dünyası ve Uluslararası Öğrenciler Şöleni" başladı.

    Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilen şenlikte, aralarında Kazakistan, Özbekistan, Filistin, Kosova, Karadağ, Azerbaycan, Makedonya, Burundi, Kolombiya ve Endonezya'nın da bulunduğu otuza yakın ülkeden öğrenciler, ülkelerin milli kıyafetlerini giyerek stantlarını açtı. Şenlik, katılımcı ülkelerin bayraklarıyla mahalli kıyafetlerini giyinen öğrencilerin ve protokol üyelerinin mehter takımı ve çalınan marşlar eşliğinde yaptığı yürüyüşle başladı.
     Katılım konusunda bilgi veren Avrasya Bir Vakfı Başkanı Şaban Gülbahar, "30'a yakın ülkeden yaklaşık 300 öğrenci katılıyor. Kendi ülkelerinin yerel müzik ve halk oyunları gösterilerini yapacaklar. Bilgi ve kültür yarışmaları olacak" açıklamasını yaptı.
     Ülkelerinden okumak için Türkiye'ye gelen öğrencileri misafir olarak kabul ettiklerini kaydeden Gülbahar, "Bu öğrencilerin Türkiye'den ayrıldıkları zaman bir Türkiye sevdalısı olmalarını istiyoruz. Bu öğrencilerimize burs veriyoruz, Türkiye'yi gezdiriyoruz. Memleketlerine faydalı insan olmaları hususunda azami gayret ediyoruz. Türk dünyası, akraba topluluklar ve diğer dünya ülkelerinden gelenler var" ifadelerini kullandı.
     Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, şenlikle misafir öğrencilerin, Türk kültürünü tanımasını, kendi kültürlerini tanıtmalarını ve ülkelerine döndükten sonra birbirleriyle ilişkilerini sürdürerek dünya barışına katkı sunmalarını amaçladıklarını söyledi.
     Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanı Serdar Gündoğan da "Türkiye artık dünyanın uluslararası eğitim markası olma yolunda ciddi adımlar atıyor. Bizim yaptığımız iş, elbette değerli ancak daha değerlisi ise sivil toplum kuruluşlarının buna sahip çıkması" şeklinde konuştu.
     Konuşmaların ardından öğrenciler ülkelerinin geleneksel şarkılarını seslendirdi, danslarını sundu.
     Şenlik bu akşam ve yarın da halk oyunları, dans gösterileri, ses, müzik ve bilgi yarışmalarıyla devam edecek.

     Yarınki Program:

14 HAZİRAN PAZAR / 2. GÜN

09:00 – 10:00 STANTLARIN AÇILIŞI VE HAZIRLIK

10:00 – 11:30 MÜZİK VE FOLKLOR GÖSTERİLERİ

12:00 – 14:30 BİLGİ YARIŞMASI (1. YARI FİNAL, 2. YARI FİNAL VE FİNAL)

14:30 – 15:30 DANS VE MÜZİK GÖSTERİLERİ

15:30 – 17:00 SES VE MÜZİK YARIŞMASI

17:00 – 17:15 SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

17:15 – 18:00 SES-MÜZİK VE FOLKLOR YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERİN GÖSTERİLERİ

18:00 – 18:30 ÖDÜL TÖRENİ

18:30 KAPANIŞ