Ukrayna Cumhurbaşkanlığının Kırım Tatarlarından Sorumlu Bölümü, 12 Mart 2015'te Kiev’de Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili rapor sundu.

     Kiev’de, 46 sayfalık "2015 Yılının Başında Kırım Tatar Halkı" adlı raporu tanıtan Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi’nin Faaliyetlerini Sağlama Bölümü Başkanı Arsen Jumadilov, "Söz konusu raporu Kırım Tatar halkına 360 derece bakış açısı sağlamak için hazırladık. Kırım Tatarlarından söz edildiğinde genelde ya işgal şartlarında yaşayan halk veya sürgün edilen halk ya da köklü halk olarak sadece bir unsurdan söz ediliyor. Söz konusu raporda, Kırım Tatar meselesi ele alındığında bir bütün olarak görülmesi gerektiğini kaydettik" diye konuştu. Üç bölümden oluşan raporun birinci bölümünde Ukrayna’nın köklü halkı olarak Kırım Tatarlarlarının haklarının yasal düzeyde kabul edilmesinden bahsediliyor. İkinci bölümde sürgünden dönen vatandaşlar olarak Kırım Tatarlarının haklarının sağlanmasından söz edilirken, üçüncü bölümde Kırım Tatarlarının "işgal edilen" Kırım’daki durumu anlatılıyor.

     Arsen Jumadilov, benzer raporların her yıl hazırlanacağı ve uluslararası platformlarda yayılması için birkaç dile çevirileceğini bildirdi. Rapor, Rusya’nın Kırım'ı ilhakının 1. yıldönümü nedeniyle sivil toplum kuruluşlarının Mart ayı boyunca Ukrayna Kriz Medya Merkezi’nde düzenlediği ‘Her halükarda Kırım Ukrayna’nındır’ kampanyası çerçevesinde sunuldu.

Kaynak: QHA