Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te halk kültürünü yaşatmak, geliştirmek ve yeni nesillere tanıtmak maksadıyla “Anamın Söylediği Ninniler” adı verilen festival düzenlendi.

     Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen festivale daha önce düzenlenen yarışmalarda “Nihal” mükâfatı alan gençler ve sanatçılar ninnili şarkılarıyla katıldılar.
     Kültür ve Spor Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dilfuze Karşıbayeva’nın verdiği bilgiye göre festivalin düzenlenmesinde asıl maksat milli değerleri korumak, anonim halk kültürünün mühim bir şubesi olan ninniler vasıtasıyla gençlerin dünya görüşlerini milli değerlere bağlı olarak geliştirmek, milli manevi değerleri zenginleştirmekti.
     Festivalde yirmiye yakın anonim ninni musikisiz ve canlı olarak veya senfoni orkestrası eşliğinde icra edildi. Eserler icra edilirken konuya uygun sahne düzenlemeleri de yapıldı.
     Festivalde icra edilen ninnileri seslendirenler arasında meşhur sanatçılar Rihsi İbrahimova, Tûtî Yusupova, Azize Begmetova, Mihri Bekcanova, Münacaat Yolcuyeva, Matlube Dedebayeva, sözleri Saide Zünnunova’ya ait olan “Hay hay” adlı eseri de seslendiren Züleyha Bayhanova, Gülsenem Mamazaitova ile birlikte Nihal mükafatı sahipleri Ziyade Kabilova, Masume Baltayeva, Gülasal Abdullaheva, Melike Egemberdiyeva ve diğer sanatçılar vardı.