Yazdır
Kategori: Haberler

     Şair ve yazar A. Vahap Akbaş’ı kaybettik. Şiir, hikâye, roman, deneme ve biyografi dallarında bir çok eseri bulunan A. Vahap Akbaş, 15 Kasım 2014 günü Hakka yürüdü.

     Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiret; ailesine, yakınlarına, öğrencilerine ve okuyucularına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Kabri nur, mekânı cennet olsun.
     Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde ikamet eden, edebiyat çevrelerinde mütevazı kişiliğiyle tanınan ve çok sevilen  A. Vahap Akbaş, uzun zamandan beri rahatsızdı.
     Batman'da 1954 yılında doğan A. Vahap Akbaş, Batman Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Çorlu'da 1977–1985 yılları arasında öğretmen, 1985–1993 yılları arasında da Millî Eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı. Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde öğretmenlik yaparken kendi isteğiyle 2001 yılında emekli oldu. A. Vahap Akbaş’ın ilk yazısı 1978'de Hisar dergisinde yayımlandı. Şiir ve yazıları Türk Edebiyatı, Mavera, İslâmî Edebiyat, Kandil Çocuk, Gül Çocuk, Selâm, Düş Çınarı, Yağmur, Umran, Külliye, Berceste, Gonca, Yeni Devir, Türkiye gibi dergi ve gazetelerde çıktı. 1993 ve 94 yıllarında 15 sayı yayımlanmış olan Nisan Bulutu dergisinin genel yayın müdürlüğünü yürüttü. Şiir, roman, hikâye, deneme, inceleme, sadeleştirme, fabl ve antoloji türlerinde eserlere imza atan Akbaş, 1982 yılında Efgan adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği’nce “yılın şairi” seçildi. Alevler ve Güller ile Sedat Yenigün Roman Yarışması’nda ikincilik (1984); Kuş Olsun Yüreğim ile Türkiye Milli Kültür Vakfı-Gökyüzü Yayınları Çocuk Şiirleri Yarışması’nda (1987) üçüncülük ödülü aldı.